איך בחרתי מנתח?

איך בחרתי מנתח?

בשעה טובה החלטתם לעבור ניתוח לקיצור קיבה. התגברתם על החששות הראשוניים, בלעתם את הפחדים ואת הלבטים והגעתם למסקנה – ניתוח.

נו, ועכשיו מה?

אחרי שמסתיים שלב הלבטים של לפני ההחלטה המרכזית (ניתוח – כן או לא?) ומחליטים שזו אכן האפשרות שהכי מתאימה לכם אישית, מגיע שלב ההתחבטות השני והעיקרי, שמורכב משתי דילמות:

האם לבחור בבית חולים ציבורי (או פרטי) וכמובן, שאלת השאלות: באיזה מנתח לבחור?

לקריאה נוספת:
לאכול טוב ובריא: הכול על תזונה נכונה
מסע ארוך ומורכב: על ניתוח לקיצור קיבה
רוצים להתייעץ? כך פונים לשירות דיאטני

ההבדלים בין בית חולים ציבורי ובין פרטי ברורים: מעבר לתנאי האשפוז עצמם (בתי החולים הפרטיים מציעים נוחות ואיכות שלא הייתה מביישת חדרים בבית מלון מפואר, פרטיות וזמינות של צוות האחיות), הרי שזמן ההמתנה לניתוח בבתי חולים ציבוריים עלול להגיע אף לשנה שלמה, בעיקר אם בוחרים במנתח בעל שם.

רובם ככולם, אגב, עובדים גם בבתי חולים פרטיים בנוסף לעבודתם בבתי חולים ציבוריים, וזמן ההמתנה שתתבקשו כדי לעבור את הניתוח תחת ידיהם המיומנות בבית חולים פרטי יקטן באופן משמעותי מאד. כשבוחרים בבית חולים פרטי בדרך כלל נדרשים להמתין פרק זמן של חודש וחצי-חודשיים לכל היותר.

ייתכן שלמתבונן מהצד שיקול כמו זמן המתנה נראה זניח יחסית, אבל רק מי שעבר את תקופת הלבטים הקשה של טרום-ההחלטה על הניתוח ויודע עד כמה לא קלה הייתה הדרך עד לקבלת ההחלטה עצמה, מבין שכשההחלטה סוף סוף מתקבלת, הרעיון להמתין עוד שנה לאחר מכן כדי ליישם אותה הוא בלתי מתקבל על הדעת.

מהרגע שבו נפלה ההחלטה הרצון הוא לדהור קדימה בכל הכוח ובמלוא המרץ, להתקדם הלאה אל עבר השינוי. הפער בין המתנה של חודשיים לבין המתנה של עשרה חודשים או שנה כדי להתחיל את השינוי גדול כמעט כמו הפער בין סקיני ג'ינס ובין מכנסיים במידה 50.

שיקול נוסף הוא בחירת המנתח. בבית חולים ציבורי אין לכם בדיוק אפשרות לבחור מי ינתח אתכם. אם נדייק: אתם יכולים לבחור, כמובן, אבל בבוא היום ובהגיע השעה, ינתח אתכם הרופא שנמצא במחלקה באותו הרגע, וזה לאו דווקא יהיה הרופא שבחרתם. אגב, זה עשוי להיות גם רופא מתמחה (כבודם במקומם מונח).

אם תחליטו לבחור באופציה הניתוחית הפרטית, אתם בוחרים את המנתח שלכם ויודעים בוודאות שהוא מקבל אתכם בחדר הניתוח, ובידיו אתם מפקידים את גופכם וקיבתכם.

מובן שכסף הוא שיקול משמעותי בהחלטה.  מי שה-BMI שלהם בין 30 ל-35 ייאלצו לשאת בהוצאות הניתוח בעצמם, כי הוא אינו כלול בסל עבור מדדים אלה. אם אתם מעל 35 BMI, ובמידה שקיבלתם אישור מקופת החולים שלכם לעבור את הניתוח, לא תתבקשו לשלם על ניתוח בבית חולים ציבורי.

אם תבחרו לעבור את הניתוח בבית חולים פרטי, לעומת זאת, תשלמו מכיסכם חלק מעלות הניתוח, וחלק אמור להיות מכוסה על ידי קופת החולים. זה הזמן לברר בדיוק מה מגיע לכם מהקופה, והאם יש לכם ביטוח בריאות פרטי שכולל כיסוי לכך וניתן להפעיל אותו.

המחירים שתתבקשו לשלם בבית חולים פרטי ינועו בין אלף שקלים ויכולים להגיע עד 20 אלף שקלים, תלוי בסוג הביטוח המשלים בקופת החולים שלכם, בביטוח הבריאות הפרטי שלכם ותלוי גם באיזו קופת חולים אתם חברים.

לפני שאתם מקבלים החלטה, הכניסו אל מכלול השיקולים את כל הנתונים: הנוחות הפיזית, זמן ההמתנה, בחירת המנתח וכמובן – השיקול הכלכלי. אני ממליצה להגיע לביקור במחלקת האשפוז בבית חולים ציבורי באזור מגוריכם וגם בבית חולים פרטי כדי "לרחרח" מקרוב ולבחון את התמורה לכספכם, לפני שאתם מחליטים סופית.

ולשאלת מיליון הקלוריות: איך לבחור מנתח? 

הרשת מלאה בשמות של מנתחים מומחים בניתוחי קיצור קיבה. אפשרות אחת היא להיכנס לפורומים ולדיונים שונים בנושא (שמתלקחים ברשת כמו אש בשדה קוצים), ולבדוק את השמות שעולים שוב ושוב בהקשר חיובי.

אם אתם נתקלים בשמו של רופא פעם אחר פעם וקוראים חוות דעת חיוביות על אודותיו, סביר להניח שלכל הפחות – מדובר ברופא בעל ניסיון בתחום.

קחו בחשבון שבפורומים האלו יש נטייה לכל מנותח להאדיר את שמו של המנתח שלו כאילו היה לפחות יד ימינו של אלוהים. אנשים יעדיפו לשמוע דברים בלתי מחמיאים על אמא שלהם, לפני שיסכימו לקבל ביקורת כלשהי על הרופא שניתח אותם.

כלומר: קראו, התרשמו אך זכרו שחוות דעת היא סובייקטיבית לגמרי ונגועה בהרבה מאד רגשות במקרה זה. אל תשכחו שאינכם מכירים את הדמויות שכותבות מאחורי המסך, אינכם יודעים מה האינטרסים שמניעים אותם ועד כמה הם כנים או ישרים.

לפיכך, הדרך המומלצת יותר בעיניי היא השיטה הוותיקה והטובה של "חבר מביא חבר". בזכות הפופולריות הגדולה של הניתוחים בשנים האחרונות, כמעט אין מישהו שלא מכיר (באופן אישי) אדם שעבר את הניתוח.

נסו להיעזר במישהו שכבר עבר את הניתוח, צרו עמו קשר ישירות, בקשו ממנו פרטים והמלצות על המנתח שלו, אולי דרכו תוכלו להגיע לאנשים נוספים ולקבל חוות דעת על מנתחים אחרים.

כאשר תשמעו המלצות חוזרות על אותו מנתח, סמנו לכם את הרופא כאופציה משמעותית עבורכם.

בשלב הבא, פנו אליו ובקשו לתאם פגישת ייעוץ ראשונית.

לפני הפגישה, הכינו לכם דף עם שאלות שמטרידות אתכם לגבי התהליך. זכרו: אין שאלה טיפשית. טיפשי הוא רק להתבייש לשאול משהו ואחר כך לאכול לעצמכם את הלב (ואת הראש) על כך שלא שאלתם.

במהלך הפגישה "דברו" עם עצמכם כל הזמן ושימו לב לתחושות ולמחשבות: האם הרופא משרה עליכם אווירת ביטחון? האם אתם חשים שאתם בידיים טובות? ומה לגבי הרושם שהוא מייצר: חיובי או שאולי משהו "יושב" לכם לא טוב בבטן?

חשוב שתרגישו שאתם בידיים טובות ומקצועיות, והכימיה עם המנתח חשובה מאד, כי הוא עומד ללוות אתכם גם בימים הראשונים (והלא פשוטים) של האשפוז לאחר הניתוח.

אם יצאתם מהפגישה בתחושה לא נוחה מכל סיבה שהיא, אל תתביישו להמשיך הלאה: קבעו תור למנתח אחר. אינכם חייבים דבר לאף אחד, מלבד לעצמכם, והחובה המרכזית שלכם היא לעבור את הניתוח בידיו של מישהו שאתם סומכים עליו ובוטחים בו.

השורה התחתונה:

אתם עומדים לעבור הליך לא קל, טלטלה גם לגוף וגם לנפש. הכי חשוב שתעטפו את עצמכם בתנאים הכי נוחים לכם. על השאלה מה הכי נוח (או חשוב) לכם באופן אישי – רק אתם יכולים להשיב.

בהצלחה!2 thoughts on “איך בחרתי מנתח?”

  • לידה
   ‏16 אפריל‏

   העקידה
   ביום שלישי ה17 עשר לחודש פברואר 2015 התרחש הדבר.ציפיתי לו זמן ניכר ,אך לא הכל היה בידי, תהליך קבלת ההחלטות התנהל בעצלתיים ,ויותר ויותר חשתי בתחושותי שרצונותי מתפספסים.ועדה המורכבת מפסיכולוגית,עובדת סוציאלית,רופאה פני מית,המנתח מומחה בתחום הגיאטרי, כירורג נוסף,ומרדים.ישבה על המדוכה.מולם התנוססה ההמלצה של משרד הבריאות לא לסכן אנשים בתחום מעל 65 שנים.
   חלק מהאנשים שמניתי הכינו אותי לאפשרות שהדבר לא יתאפשר. חיבו אותי בבדיקות מקיפות עם המלצות מומחים שיביעו דעתם האם אוכל לשרוד את התהליך.
   הסביבה התומכת שלי המשפחה ילדי, חברי, מכרי בספרי להם על תחושותי,ברובם המכריע עודדו אותי ללכת על זה…המתח היה רב האם אצליח ?האם אוכל לשנות אחר כך את דרכי?וסגל אורח חיים חדש?אחרי אין ספור נסויים כושלים בדיאטת פלאים ובשיטות מיסטיות ואחרות,שיצרו אשליה זמנית שהרוח תנצח את החומר…

   כן זה קרה ביום אחד בהיר קבלתי מתנה הביא לי אותה הדייר שגר אלי בסמוך ואמר לי שיש לו תחושה שהבאתי לך דבר טוב שאתה מחכה לו זמן רב.על המעטפה המודפסת באותיות דפוס היתה הכותרת בית החולים השרון פתח תקווה קופח,” הכללית המחלקה הגריאטרית
   {ניתוח לקיצור קיבה}.
   בחרדת קודש ובידיים רועדות פתחתי בקצב די מהיר לקרוא את תוכנו:לא האמנתי למשמע הכתוב הוא נוסח באופן חד ופשוט "אנו שמחים לבשר לך שהועדה מצאה לנכון לאשר לך את הניתוח ,”לגבי המועד הנך מתבקש לתאם עם רחל אחות ראשית בכירוגית א"לשמחתי לא היו עוד שום עכבות כל המתח פג כלא היה ואחד הרגעים שאתה נולד מחדש!
   כמובו שהשכן היה עד לשמחתי שסחפה גם אותו רגע מרגש שתינו לחיים ,ומיד בישרתי כמובן למשפחה היקרה הילדים האחים הכלות והגיסים,לא כולם הצליחו להבין לפשר מצב רוחי המשופר, ולחגיגה של היפרדות מהסטייק האחרון ניגוב החומוס ןהפיתה הטרייה, מעוגות הפרג והגבינה.ומהמתוקים בכלל…מעין מסיבת רווקים לפני התיצבות החתן לחתונתו.

   המעשה לכשעצמו היה חלק הניתוח היה חלק נמשך כשעה ומחצה נעשה במיומנות מקצועית ,מצאתי עצמי בחדר התאוששות אחרי ללא כאבים כלל הניתוח לא תחייב את פתיחת הטן הכל נעשה דרך כמה נקבים שמשאיר אותך שלם ומאפשר לך למחרת לקום וללכת שלושה ימי אישפוז כאשר המחלקה מחייכת אלית ודואגת לכל מחסורך יחס נפלא!!!
   נפרדים בחיבוקים ויוצאים לדרך ח ד ש ה !!!
   נולדתי מחדש.הקילוגרמים נושרים בקלילות רגליים נוחות הנוזלים ועם בצקות חוזרות למצבם המקורי והחיים מתחילים מחדש נולתי לשלום ונולדתי מחדש…

   יש לי מהיום שני ימי הולדת אחד ב-4.6 והשני ב-17.02מי יתן והשנים הבאות יאירו לנו פנים!

   ברוך אלון 05.03.2013

   אהבתי · הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.