היום שבו בחרתי בטבעונות

היום שבו בחרתי בטבעונות

בגיל 7 אכלתי קציצה. כשנעצתי בה שיניים הרגשתי הרגשה מוזרה – כאילו שאני נושכת את הלשון, אבל זה כלל לא כאב. עברו שתי שניות בלבד עד שנפל לי האסימון ששינה את חיי: אכן נשכתי לשון, אבל לא את שלי. מאז אני צמחונית.

מול כל המלעיזים לאורך השנים שלפתי את מאה ושמונים סנטימטריי, כהוכחה ניצחת לכך שהתפתחותי ובריאותי לא נפגעו. מול השאלה הנצחית "אבל מה את אוכלת?" שלפתי את התשובה האוטומטית: הכל! פירות, ירקות, קטניות, דגנים, אגוזים. תענוג.

• רוצים לקרוא את שולמית ראשונים? כאן נרשמים
רוצים להיות צמחונים ולא יודעים איך? זה המתכון
• איך מאכילים ילד צמחוני? ככה

התענוג נעלם כשחליתי בקרוהן, ופירות, ירקות, קטניות, דגנים ואגוזים הפכו לגורמים לכאבי בטן עוויתיים במקרה הטוב ולסותמי מעיים במקרה הפחות טוב. כי סיבים לא עושים טוב למעיים מודלקים, וחולי קרוהן מונחים להתרחק מהם כמו מלשון של פרה. וכך מהתפריט הבריא ביותר בעולם עברתי לתפריט הדל ביותר: לחם לבן, אורז לבן, פסטה לבנה, שוקולד, מוצרי חלב וביצים.

מיותר לציין שבמקביל לבטן שקטה יחסית שהתזונה הזו השיגה, הלכתי והרגשתי רע יותר ויותר בשאר המדדים: חולשה, סחרחורות, אנמיה, לעתים בלבול. במשך השנים ראיתי אינספור רופאים, שהפנו אותי לאינספור דיאטנים ולכולם היתה הוראה אחת: לא לאכול סיבים. אה, וכן לאכול בשר, כי תזונה דלה ולא מגוונת כשלי תהרוג אותי בסוף.

אבל לא רק שלא התחלתי לאכול בשר, לפני כשנה נתקלתי בהרצאה שגרמה לי להחליט להפוך מצמחונית לטבעונית. אומנם היה לי ברור שלא יישאר לי מה לאכול, אבל אחריי המבול. או יותר נכון הבצורת.

זרקתי את 20 חבילות החמאה שנחו אצלי במקרר, שינסתי מותניים, וחיכיתי למוות אטי מחוסר ויטמינים. מהר מאוד גיליתי שאכן לא על הלחם לבדו, ומילאתי את הבית בכל הדברים האסורים: פירות, ירקות, קטניות, דגנים, אגוזים. תענוג. שינסתי מותניים וחיכיתי למוות מהיר מחסימת מעי.

והינה זה פלא – אני בחיים. ולא רק שאני חיה – מעולם מאז האבחון, לפני שמונה שנים, לא הרגשתי טוב יותר. הרבה יותר אנרגיה, הרבה פחות חולשה. וכאבי הבטן? מזמן לא באו לבקר.

כל חולי הקרוהן שאני מכירה, וגם אלה שלא, יודעים שאסור בתכלית האיסור לאכול סיבים, כי זה יהיה הרסני. אבל הניסיון שלי לאחרונה הוא אחר לגמרי. אני לא אשת מקצוע ואין לי המלצות עבור אף אחד, אבל המקרה הפרטי שלי בהחלט מעלה אצלי סימני שאלה גדולים בנוגע להמלצות התזונה הגורפות שאנחנו מקבלים.

לא בטוח מה לעשות? קבל המלצה רפואית אישית
כבר לא צריך לרוץ: צפו בסיכומי האשפוז שלכם מהבית 
לא צריך סיסמה: זימון תור לרופא משפחה

שולמית אביצור עוסקת בכתיבת בלוגים בשביל הנשמה, בכתיבה שיווקית בשביל הפרנסה ובכתיבת צ'קים בשביל גחמות ואופנה40 thoughts on “היום שבו בחרתי בטבעונות”

 • גם אני טבעוני חולה קרוהן – ל ש ע ב ר !!
  כיום לא נוטל אף תרופה.
  הבראתי מהמחלה הזאת.
  לאחר כ- 16 שנים של צמחונות, בהם התפרצה המחלה האיומה הזאת, לפני כשנתיים הפכתי לטבעוני. שנתיים לא נוטל תרופות וברמסיה מוחלטת שהפתיע את הגסטרולוג. לפי הרגשתי החלב הוא הסיבה למחלת הקרוהן. קראתי הסברים מעניינים בספר "שוטי החלב" של ד"ר אריה אבני שקושר את המחלה לחלב עם שלל מחקרים.
  חבל שהרפואה המערבית לא מכירה בפתרון הזה. ברור שפירות וירקות מכילים הרבה סיבים וכדאי לחכות לרמסיה אבל מרגע הרמסיה, לפי דעתי, טבעונות מונעת חזרה של המחלה!!

  יעקב

  • שלום…אני חולת קרוהן כבר כמה שנים טובות אבל אובחנתי רק לאחרונה לכן היו לי הרבה סיבוכים אבצסים ופיסטולות מרובות..לפני כחודש עברתי ניתוח כריתת מעיים נרחבת ועדיין מקבלת היומירה- טיפול ביולוגי אגרסיבי ביותר ,,,אני מאמינה שהטבע יכול לרפא הכל אבל אני מפחדת לנקוט בצעד כזה גדול …עוד לא עיכלתי כל מה שקרה לאחרונה ! אבל אני בטח שוקלת אופציה כזאת

   • יקירתי מה שאת מספרת עבר על הבת שלי בת ה20 סיוט מפחיד לה ולנו. היינו במצב הזה במשך שנה שלמה ועד עכשיו היא מטופלת ביומרה. מאחלת לך החלמה מהירה ואם תנקטי בצעד ותחלימי בעזרת השם … תכתבי לנו

 • יש לי קרוהן 18 שנה,
  מתוכם אני חולה בקרוהן כשנתיים.
  מה ההבדל בין "יש לי" קרוהן לבין "חולת" קרוהן? ההתקפים.
  אני מתארת לעצמי שהיו 2 דברים שהשפיעו במיוחד שלא אקבל התקף במשך שנים.
  הראשון הוא הקב"ה
  ומה שעזר לו (ולא אפרט על העניין האמוני כרגע. זה לא שייך) זה שאני שונאת גבינה ומוצרי חלב.
  במשך למעלה משנתיים אני טבעונית עפ"י שיטת שלטון, ונעזרת בהנחייה תזונתית.
  אני לא מאמינה שהטבעונות תרפא אותי מהקרוהן. אני כן רואה שהטבעונות עוזרת מאד לשיפור איכות החיים.
  איכות חיים זה דבר ג ד ו ל !
  אני יכולה לעבוד ולגדל 5 ילדים!

  בהצלחה לכל הטבעונים!
  חשוב שלא תשכחו לקבל את כל אבות המזון לגוף.

  תודה לקב"ה, למנחה שלי, ולבעלי שלא מונע ממני את ה"שטויות" האלה (לפי הגדרתו)

 • אני חולת קרוהן כבר 13 שנה ואוכלת הכל רגיל לחלוטין…. התפריט הגורף שנותנים הרופאים לא תמיד נכון לכל אחד. אני תמיד אומרת שהחולה הוא הרופא של עצמו ויודע מה טוב לו ומה לא!!
  רפואה שלמה לכולם

  • הי,
   חשבת על זה שאולי את חולה כבר 13 בגלל שאת אוכלת הכל רגיל לחלוטין?
   לא חושבת שהגיע הזמן להפטר מהקרוהן??
   סתם נקודה למחשבה 🙂

 • איזה יופי! לחשוב שרופאים שלא למדו תזונה מימיהם ממליצים לאנשים ללכת נגד אכילת המזון הכי בריא לנו – פירות וירקות – ומנגד ממליצים על מזון דלקתי מן החי (שלא לדבר על הסבל שהוא גורם) זוהי לא פחות משערורייה.

 • לפני חצי שנה אובחנתי כחולת קרוהן , נוסף לכל אני סכרתית כך שצריכת פירות מוגבלת אצלי וכל תזונת האורז לבן קמח לבן לא מומלצת . הפכתי לטבעונית לפני 8 חודשים והשנוי שעשיתי בעזרת מטפל בתזונה היה רק הפחתת ירקות חיים לפעם ביום והשאר מבושלים – לא הרוגים עד מוות אפילו מאודים . לאחר חודש ממהתקף חזרתי לאכול דגנים מלאים וקטניות אוכלת את הקלות
  מש אזוקי ועדשים כתומים קלופים . עשיתי בדיקות לפני 3 שבועות כל הערכים אצלי מצוינים

 • לצערי לא לכולם זה כל כך פשוט..
  בעלי טבעוני כבר יותר משנה. תמיד חששתי להצטרף אליו בגלל הקרוהן אבל לבסוף אזרתי אומץ והתחלתי לאט לאט ובעדינות להוריד דברים מהתפריט ולהוסיף במקומם דברים אחרים.
  שמעתי גם על שעועית מש שאמורה להיות מאוד עדינה וקלה לעיכול ומקור מצוין לחלבונים, ברזל ושאר דברים טובים. הכנו, ויצא טעים בטירוף מעבר לכל הציפיות. באותו יום כמובן הקרוהן הגיב ובגדול ולקח לי יותר מחודש של אך ורק אורז לבן כדי לצאת מזה.
  היום כבר השלמתי עם זה שאין לי שום מקור חלבון אחר חוץ מבשר וביצים.
  מוצרי חלב עדיין מחוץ לתפריט.
  מפחדת מקטניות כמו מאש..

  • את לא צריכה חלבונים.. הם קשים מאוד לעיכול, את צריכה חומצות אמינו המצוייות בפירות. כשחולים בקרוהן או קוליטיס, בהחלט מוגבלים מאוד.. וגם מאכלים בריאים מאוד כגון פירות וירקות חיים יכולים לעשות בעיות בגלל הסיבים שבהם.
   קטניות בהחלט לא עושות טוב ואין שום סיבה לצרוך אותם.
   אל תפחדי ממחסור בחלבונים.. כמעט ולא קורה.. גם לאנשים כמוני שאוכלים רק פירות.
   יש בפירות וירקות מספיק חלבונים ולא צריך שום תוספים, סתם מפחידים אותנו.
   כל פרי וירק מכילים בין 6 ל-10 אחוזים של חלבון.
   במצב של מחלת מעיים כגון קרוהן או קוליטיס מה שהכי מומלץ זה בננות בשלות.. וחשוב שיהיו בשיא בשלותן (צהובות לחלוטין עם נקודות שחורות), לא לאכול לפני שמופיעות הנקודות והן מספיק רכות.. זה שהן צהובות זה לא מספיק.
   קחי לך חודש ימים של רק שייקים של בננות, פפאיות, תמרים.. ותראי איך הגוף שלך יגיד לך תודה. עדיף שייקים כדי לשבור את הסיבים.. למרות שגם לאכול כמו שהם זה בסדר, פירות אלו מאוד קלים לעיכול.

    • הי מרוה,
     את כל המידע הזה רכשתי ממחקרים מעמיקים וארוכים, לימודים (אני סטודנט במסלול לדוקטורט בתזונה ורפואה טבעית) ונסיון אישי.
     אני סבלתי במשך 4 שנים מקוליטיס
     והחלמתי לחלוטין באמצעות הידע שצברתי 🙂

  • חלבון אפשר לקבל רק מבשר וביצים??? זה מה שטוענות תזונאיות קליניות? נו, טוב, זה כנראה מה שהן למדו. לפי גישת הבריאות הטבעית, יש חלבונים באגוזים, שקדים וגרעינים שונים (שאינם קלויים), וגם בתפוחי-אדמה, בטטות ותירס. מדובר במה שנקרא "חלבון מלא".

 • היי, אני טבעונית כבר 7 חודשים והמצב מצויין, רק רציתי לציין שאין לי שום ידע רפואי בכלל אבל ראיתי כבר בהרבה מקומות רופאים שמסבירים שטבעונות עוזרת מאד לטפל במחלת קרוהן, למשל יש את ד"ר עדיאל תל אורן וד"ר אריה אבני, ויש את הספר מחקר סין שגם מסבירים שם על זה נדמה לי ויש את ד"ר ניל ברנרד ואת ארגון PCRM שזה ארגון הרופאים האחראים בארצות הברית שיש להם המון מידע באתר… מאד ממליצה לחפש חומר באינטרנט לגבי טבעונות וריפוי מחלות כי הבנתי שתזונה שמבוססת על מזון חי, אורגני ומהצומח יכולה לפתור המון המון בעיות… רק בריאות 🙂

 • שלום לך,

  אני מאובחנת עם קוליטיס מזה שנים.
  לפני כשנה וחצי הפסקתי לצרוך מוצרי חלב. הייתי מעוניינת לעשות שינוי נוסף לכיוון של טבעונות, אך אני לא מסוגלת! לא מסוגלת לאכול פירות וירקות, קיטניות ממש במשורה…
  איך את מסתדרת?

  • שלום דנה,
   לא יודע אם קראת את תגובתי פה למטה.. אבל אם תקראי אז תביני שהחלמתי מקוליטיס החלמה מלאה מהר מאוד 🙂
   הפסקת צריכת מוצרי החלב זהו צעד חכם וחשוב ביותר לבריאותך אך לא מספיק.
   מדוע את טוענת שאינך מסוגלת לאכול פירות וירקות?
   פירות וירקות הם המזון היחידי שנועד בצורה מושלמת לגוף האדם.
   כל שאר המזונות שאת מכירה מצריכים עיבוד/בישול בכדי שיהיה אפשר לאכול אותם.
   מציע לך מכל ליבי לשנות את גישתך מ-"לא מסוגלת" ל-"בריאותי חשובה לי ואני מסוגלת להכל" אחרת לא תחלימי לעולם מפני שלאף אחד אחר אין פתרון למחלה הזאת.. ובטח שלא לרופאים.. גם המומחים מביניהם.. ואמיני לי.. אני יודע.

   • אדם, אני מודה לך על התגובה.
    אבל אני אחרי שנים רבות של ניסיונות תזונה כאלה ואחרים. אני לא סתם בגישה הזו (: …. ברור שאין לרופאים פתרון עבורי, אני לא חיה באשליות. עברתי עם המחלה ועם הגוף שלי דבר או שניים. יש לי בעיה עם סיבים. אני שמה לב שבכל פעם שאני אוכלת הרבה פירות וירקות (יותר מחצי מלפפון וחצי עגבניה ליום), זה לא עובר חלק. מה אתה אוכל כיום?

    • היי דנה, אדם צודק במאת האחוזים. אך יש לתת את הזמן למעיים להחלים קודם כל ולאחר מכן להכיר להם בהדרגה פרי ירק טרי או מאודה קלות. עוד כלי מניעתי נפלא וזמין הוא מוצר חדש פה בארץ , אבקה מרוכזת של פירות כולל פירות יער וירקות. חוץ ממים וסוכר כל אוצר הפרי/ירק נשאר והגוף סופג במלואו. Juice Plus זה שם המוצר. ואשמח להעביר לך פרטים נוספים אם תרצי.

  • הי דנה
   גם אני אובחנתי עם קןליטיס, ואני חייבת לציין כי מאז שעברתי לטבעונות (3 שנים) הוא פשוט נעלם ואני מרגישה טוב מאי פעם.

 • כל הכבוד שולמית 🙂
  אני עצמי החלמתי לחלוטין מקוליטיס (קרוב משפחה של הקרוהן) תוך חודש אחד בלבד
  ע"י אכילת פירות בלבד לאחר שבמשך 4 שנים נאמר לי שוב ושוב ע"י רופאי מעיים מומחים שזאת מחלה כרונית, אוטואימיונית, תורשתית ואין שום קשר לתזונה.
  היום אני יודע שלא יכולה להיות בורות גדולה יותר מפני שהכל קשור לתזונה!
  לצערי לרוב הרופאים/דיאטנים/נטורופתים לא ממש מבינים בתזונה.. אני לא אומר שהם לא עושים כמיטב יכולתם.. פשוט הידע שלהם מוטעה, לא נכון ולא מספק.. לא באשמתם, זה פשוט מה שמלמדים אותם.
  לכל החולים למיניהם, תפסיכו להקשיב לרופאים שלכם ותתחילו לדאוג לעצמכם.
  תחקרו לבד ותגלו שיש גם דרך אחרת 🙂

  • אדם יקר
   לא רוצה להרוס את שמחתך אך אין להחלים מקוליטיס
   מה זה נרפאת חודש שנה חמש שנים ללא התקף זה נקרא ר מ ס י ה ולא ריפוי
   אני הייתי 10 שנים בלי התקף ועדיין לא חשבתי אז שנרפאתי
   והנה הוא הגיע ובגדול כולל אשפוז ותרופות
   אז מקווה שלא קלקלתי את השמחה אבל זה כ ר ו נ י

   • שלום טל,
    אני אנסה לפשט כמה שאפשר.
    קוליטיס זה בסה"כ דלקת במעי הגס שנגרמת עקב זיהום והרעלה במעי הגס מעבר למה שהגוף מצליח להתמודד איתו.
    בדיוק כמו כשיש פצע פתוח ביד או ברגל ויש זיהום אז נוצרת דלקת, כך קורה גם במעי.
    הדלקת היא תהליך טבעי של הגוף על מנת לחטא ולחסל את הזיהום.
    הקוליטיס היא מחלה כרונית אך ורק בגלל אורך החיים שלנו ובגלל הרופאים.
    הגוף לא מסוגל לרפא את עצמו כאשר אנחנו ממשיכים לאכול דברים רעילים, קשים לעיכול שמקשים ומגרים את המעי.
    בנוסף, הדלקת שהגוף יוצר לא תסתיים לעולם כל הרופאים ממשיכים לתת לנו חומרים אנטי דלקתיים. ומערכת החיסון שלנו לא תחלים כל עוד הרופאים חושבים שזאת מחלה אוטואימיונית ונותנים לנו תרופות שמדכאות את מערכת החיסון.
    כל מה שהרופאים עושים זה להשאיר אותנו חולים שנים על גבי שנים.
    ברגע שמפסיקים להכניס רעלים לגוף ולא מפריעים לו הוא מרפא את עצמו 🙂

   • ולגבי החלמתי..
    גם ברמסיה, עדיין ישנה דלקת (הקוליטיס) פשוט ברמה נמוכה מכדי להרגיש.
    אם עושים בדיקות אפשר למצוא אותה.
    אני יודע שהחלמתי מפני שלא נותרה אצלי אפילו שארית של דלקת.
    סליחה שאני מפרט כ"כ אבל היציאות שלי לא היו מושלמות כ"כ בכל חיי.
    רמת האנרגיה והתפקוד.. אני לא מדבר רק על הסימפטומים שנעלמו.
    צר לי לאכזב אותך.. אבל הבולשיט שהרופאים אומרים לך ואמרו גם לי שאין להחלים מקוליטיס או קרוהן זה פשוט בולשיט כי אין להם מושג והם פשוט לא יכולים לעזור.
    או שהם אומרים את זה כי הם לא מאמינים שמישהו יכול לשנות כ"כ את תזונתו והרגליו. על ידי מחקר די פשוט אפשר לגלות עוד אלפי אנשים שהחלימו לחלוטין מקוליטיס וקרוהן, אני לא היחידי. אנשים צריכים להפסיק להיות קורבנות של הרפואה לטפל בעצמם.

    • שלום אדם,
     אני מאוד מאמינה בדרך שלך ומסכימה עם העניין של הבורות של אנשים,
     אני מטפלת באנשים חולי קרוהן וקוליטיס עם הצלחה לא מבוטלת, כיוון שמעבר לידע שלי כנתורופטית, חליתי בעבר בקרוהן והחלמתי לכן מאוד מאמינה שגם לך זה קרה, אשמח לקבל את המייל שלך ושבשורת הבריאות תעבור לכל עם ישראל.

   • מרוה, לא יודע מה ההבדל בין ריפוי להחלמה אבל יכולה לקרוא לזה איך שאת רוצה 🙂
    אני מדבר על החלמה מלאה.. זהו.. אין יותר קוליטיס, אין יותר דלקת, אין יותר שום דבר. גם לא הייתי חולה מאז בכלל.. אפילו לא קצת נזלת, כלום!
    הגוף שלנו תמיד שואף להיות בריא, אם רק לא נפריע לו.
    למידע נוסף ויצירת קשר אתם מוזמנים לאתר שלי
    http://adamhazon.com

    החלמה מהירה לכולם 🙂

 • מכיר עוד בחורה שריפאה את עצמה באמצעות תזונה מתאימה. בהתחלה אכלה רק ירקות מבושלים קצת וזהו, בערך (ובכל מקרה נמנעה מההמלצות המגוחכות של הרופאים (אורז לבן, לחם לבן, פסטה? – כאילו מה? אתם רציניים?). כיום, אחרי שנתיים, חוזרת לאט לאט לתזונה טבעונית מלאה. זוגתי, אני והילדים טבעוניים כבר שנים רבות וזה כל-כך פשוט להיות בריא ומאושר….. בהצלחה.

 • יש בחורה טבעונית מקסימה ואוהבת לעזור ולייעץ שמחלימה מקרוהן בעזרת תזונת פירות וירקות, בקשו הפניה אליה באחת הקבוצות הטבעוניות ויתנו לכם

  • שלום לשולמית, גבוהת הקומה…
   טוב עשית! גם אני טבעוני קרוב לשנה, וגם לאחר שצפיתי בהרצאה הטובה ביותר…
   יש מה לאכול (טחינה, חומוס, ירקות, פירות, קטניות, אגוזים ומה לא), ואנחנו עדיין חיים!
   ההרגשה מעולה גם מבחינה נפשית ורגשית – אנחנו מסוגלים להתגבר על התאווה לאכול את שאר דברי המזון "המפתים", הטעימים והמסוכנים לבריאותנו. גם זה משהו.

   • היי שולמית,
    כלכך עודד אותי לקרוא את הפוסט שלך.
    אני גם הפכתי לטבעונית לפני כשנה וחצי
    ואיני יכולה לאכול את כל אלו, יכול להיות שאת ברימסיה?
    אשמח אם אוכל ליצור איתך קשר.
    רק בריאות ושלווה!

    • היי שולמית,
     מאוד שמחתי לקרוא את הפוסט שלך!
     אבי אובחן כחולה בקרוהן לפני מס שנים, הוא אדם מבוגר
     וקשה להבהיר לו את עיניין הטבעונות, מה גם שכמו שאמרת
     אין הרבה מה לאכול…
     אשמח מאוד אם תוכלי אולי לענות על כמה שאלות..
     האם היום את אוכלת ירקות ופירות חיים או רק מבושלים?
     ואם כן אז כמה זמן לקח לך עד שיכולת לחזור לאכול אותם?

     כמו כן אם יש פה מישהו שמכיר איזשהו מקור מידע, הרצאה אולי
     שאכן מדברת על כך שטבעונות תורמת להחלמה מקרוהן?

     המון תודה…

     • אני חולת קוליטיס מזה 12 שנה, ניסיתי כל דיאטה אפשרית וכלום לא עזר, גם לא תרופות. אחרי שנים של סבל מתמשך ובלתי אפשרי עברתי ניתוחים לכריתת מעי. אחר כך פיתחתי מה שנקרא פאוצ׳יטיס, דלקות חוזרות בחיבורים שבאיזור הניתוח. שוב דבר לא עזר.
      על אף שמעולם לא עלה על דעתו של אף תזונאי להציע לי לנסות טבעונות, החלטתי לנסות על דעת עצמי ממקום נואש לחלוטין.
      לא תאמינו בדיוק כמו שאני לא האמנתי – זה עבד.
      אני לא מרגישה מושלם, אך השיפור ניכר וככל שעובר הזמן המצב משתפר. אני אוכלת כמויות מטורפות של קטניות (מונבטות עדיף), דגנים מלאים, ירקות ואגוזים למיניהם וטופו (לא מהונדס גנטית). התזונה שלי הרבה יותר מגוונת ובריאה מבעבר ואני מרכישה נפלא.
      ממליצה להתייעץ עם תזונאי שמבין בכך ויכול לתת טיפים חשובים ולהקפיד על השלמות נחוצות בתוספים. אני למשל נעזרתי בבחורה בשם הילה נווה שממש מבינה עניין. אחרי שתי פגישות התחלתי לחקור את הנושא בעצמי (בעיקר בעזרת האתר של אורי שביט) ואני מרשה לעצמי לאכול הרבה מאוד דברים שהתזונאית לא העלתה בדעתה שאצליח לאכול.
      מה שמדהים בסיפור הזה, הוא שבכל פעם שאני מרשה לעצמי לזייף קצת ולאכול משהו לא טבעוני (כן כן זה קורה 😉 אני מייד רואה איך הבטן שלי מגיבה לא טוב. אפילו גיליתי שחריף ואלכוהול שכבר שנים אני לא מעזה לצרוך מתוך פחד על המעי שלי, בכלל לא משפיעים עלי לרעה, לעומת בשר או גבינה שמיד גורמים לשלשול. אגב חומוס במקום טוב ונקי, בלי כל התוספות האיומות עושה נפלאות לבטן.
      כמובן עדיף להתחיל את התהליך בתקופה של רמיסיה, עם ירקות מבושלים, קטניות מונבטות ומבושלות במרק טחון וכדומה. מאוד ממליצה מאוד לנסות ובעיקר להיות סבלניים, התוצאות מגיעות כעבור כמה חודשים.

     • סתם לשתף אתכם
      אני אובחנתי בקוליטיס לפני שנה וחצי הרופא דחף לי תרופות מכל כיוון אפשרי והמצב רק החמיר לבסוף הוא אמר לי שאני צריך לקחת סטרואידים. כשזה הגיע לסטרואידים הבנתי שזה לא משתפר והמליצו לי ללכת לרב יובל אשרוב.
      הרב הסביר לי את התהליך שאני צריך לעבור כדי להירפא והחלטתי שאני הולך על זה עד הסוף.
      בשלב ראשון הוא אמר שאני צריך לשתות מיצים טבעיים שאני סוחט בלבד למשך שבוע או שבועיים ולאחר מכן אוכל להתחיל לאכול תזונה מאוד בסיסית למשך שלושה חודשים. לאחר השלושה חודשים אוכל לעבור לתזונה מורחבת יותר אבל עדיין מאוד מוגבלת.
      התחלתי עם הנושא של המיצים ובמקום שתקופת ההחלמה תיקח שבוע או שבועיים שתיתי מיצים בלבד במשך חודשיים מלאים. הדבר הקשה היותר היה לא ללעוס שום דבר ולא לקחת חלק פעיל בארוחות משפחתיות, חתונות ומפגשים חברתיים.
      לאחר חודשיים הפסיק לי הדימום והתחלתי לאכול בסיסית. עם זאת היה קל יותר לשלוט בעצמי כשהייתי חל מיצים מאשר כשהתחלתי לאכול.
      החזקתי מעמד שבועות בודדים ואז התחלתי לאכול כל מה שמוגדר כטבעוני ולצערי הדימום חזר. ברגע שהוא חזר חזרתי למיצים למספר ימים ושוב חזרתי לרמיסיה. ברור לי מה אני צריך לעשות כדי שזה לא יקרה אבל הפיתוי קשה מידי ואני לא מדבר על לוקסוס, סה״כ הפיתוי שאני מדבר עליו זה עוד פרוסת לחם עם טחינה לא יותר מזה, אבל מסתבר שגם זה יותר מידי.
      קשה לי במאבק אבל עדיין עובד על זה והולך לנצח …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.