זוגיות בהריון

זוגיות בהריון

רבות וטובות מספרות שבתחילת ההריון הן שנאו את אבי עוברן כמו שמעולם לא שנאו אותו קודם, או כפי שניסחה זאת תמר בהריונה השלישי: "בכל תחילת הריון אנחנו רבים כל כך, שאין לי מושג למה אני עושה ילדים עם האיש הזה שאני אפילו לא רוצה לגור איתו".

מעולם לא הבנתי למה הטבע פועל כך נגד זוגיות אבל רובנו, בתחילת ההריון, מפתחות אנטגוניזם קשה אל בן הזוג. אחדות מאתנו סולדות מהריח שלו, אחרות מהמגע, ולרובנו עצם הנוכחות שלו בחיינו מספיקה כדי להפוך אותו לאויב העם מס' 1. בדרך כלל אחרי כמה שבועות זה עובר, אבל תחילת ההריון, הקשה בפני עצמה, הופכת קשה עוד יותר כשאת צריכה לישון עם האויב.

אולי זה ההורמונים, אולי החרדה, הצורך להתמקד בעצמנו, הרגישות הגדולה והבחילות. מה שברור הוא שאין לו מושג על מה ולמה הוא מותקף, ואנחנו לעולם  לא נבין "איך הוא יכול להיות אטום כל כך". חוסר התקשורת יכול להיות רציני כל כך עד שהכרתי פעם זוג שנפרד לבלי שוב בתחילת ההריון.

הגברים רואים הריון בצורה הרבה פחות אישית מאיתנו. אנו, שחוות את ההתנפחות, הבעיטה הראשונה  – הנוכחות הפיזית של העובר המתפתח בתוכנו – מחוברות הרבה יותר אל התינוק. מבחינת רוב הגברים הקשר בין ההריון לצאצא הוא דמיוני לגמרי. כך שכשהתינוק מגיח לעולם, הוא נוחת עליהם כהפתעה גדולה ולפעמים לוקח להם קצת זמן להתרגל (מה שמסתדר נפלא עם יום הולדתו השני של הילד).

עד היום העתיד המשותף שלכם היה וירטואלי לחלוטין: חתונה? בית? אולי ילדים? פתאום העתיד כבר פה, וכמו ששנו חכמים "היום זה המחר שכה דאגת לו אתמול". אתם יחד, על סף עידן חדש, ויש אינספור נושאים שתיאלצו לגלות ביחד ולחוד. למרות שהתינוק החדש כמוס עדיין, כל אחד תוהה באיזה אור הוא ובן הזוג יתגלו אחרי הלידה. לידה היא אתגר לזוגיות, ללא ספק.

את מצפה שבעלך יתנהג כמו האבא שלך או כמו ההוא מהסרטים: חבר אולטימטיבי, תומך, מבין. והוא מצפה שתישארי חיית מין (יחסי מין בהריון? זה לא מסוכן?) אבל אמהית מאוד ושתוכלי להכיל את כל חרדותיו.

ההריון, כמו הילד שיבוא, מחזק מאוד את הביחד, את העובדה שעכשיו אתם הופכים למשפחה. אבל, ההריון, כמו הילד שיבוא, מחזק מאוד גם את הלבד: הציפיות של כל אחד מכם, החרדות והצרכים. כל אחד עם התיק שהוא סוחב מהילדות, כל אחד לבד עם השיעור החדש שהילד הזה מביא לו.

לפעמים תמצאו את עצמכם בסצינות קסומות של אינטימיות והתרגשות לקראת הבאות, ולפעמים תתהו אם אכן בחרתם בבן הזוג הנכון להיות הורה לצאצאיכם. צר לי לבשר זאת בשלבים אלה, אבל אלה התהיות המדויקות שילוו אתכם בחמישים השנה הקרובות.

מעכשיו אתם קשורים יחד לנצח, וגם אם יתגלה משבר בזוגיות, לעולם העולל הזה ידאג שתשמרו על קשר. הבחירה שבחרתם זה בזו הופכת דרמטית יותר מכל חתונה, והידיעה שלמילה "נצח" יש משמעות אמיתית בחיים שלכם היא מעט קשה לתפיסה.

מצד שני, אף אחד לא צריך באמת לחשוב על זה, רק לעבור את היום, והשבוע הקרוב והחודשים הבאים. הנצח הוא לא רלוונטי לחיים כרגע, והפחדים שבאים איתו הם, לרוב, מיותרים לגמרי.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.