תודה לאל על הטבעונים הקיצוניים

תודה לאל על הטבעונים הקיצוניים

הבעיה עם הטבעונים האלה היא שהם קיצוניים. צועקים, מעליבים, כועסים. הם לא נחמדים.

הניסיון הזה לחבר בין טבעונים לאלימות, בכנות, מרגיז אותי. הרי ברור שאלמלא גארי יורופסקי הצעקן והדחפן, אלמלא טל גלבוע הצועקת – הטבעונות כבר הייתה הדת השלטת בשבע הממלכות והמלך ג'ופרי היה ממיר את הדרקונים לחסה ומפיץ את הטבעונות בכל רחבי ווסטרוס. ברור.

אם רק הטבעונים היו מפסיקים להיות כל כך לא נחמדים.

ככה הכל התחיל: הסיבה שהפכתי לטבעוני
יש לך שאלה? התשובות מחכות בפורום תזונה ודיאטה
לא על החסה לבדה: כתבות נוספות על טבעונות
רוצה לדעת עוד? כל הכתבות על תזונה באתר כללית

אין ספק שזה תירוץ נוח. זה לא אני, זה הם. שליחי הטבעונות עלי אדמות לא ממלאים את הג'וב שלהם – לשכנע אותי כפי שהייתי רוצה להשתכנע. אני מת להיות טבעוני, מת, ממש משתוקק לזה, אבל יורופסקי מעצבן וגלבוע מקוממת ובגלל זה אני מזמין עכשיו שניצל. הדם של העגלים הוא על הידיים של הטבעונים הקיצוניים!

או שלא.

כי מה לעשות שבכל מאבק על זכויות יש אנשים שפועלים בשקט ובנעימות, אחרים מתמקדים בעבודת רגליים, יש שמשתמשים במילים מעוררות השראה שגורמות לנו לרצות להיות טובים יותר, יש שמתמקדים בזירה הפוליטית ויש גם יש – תמיד – את המעצבנים, הבוטים והפרובוקטיביים שתוקעים לעולם אצבע בעין.

ככה זה תמיד וזה חלק מהמשחק הדמוקרטי, לפחות מאז שהתחילו לשחק אותו. אז כל הדיבורים על הטפה הם לא רלוונטיים – יש פה אקטיביסטים שרוצים לשנות את המציאות ופועלים לשם כך. אקטיביסטים אחרים עושים זאת במאבק על הגז, על הדיור, על משכורת המינימום, נגד שחיתות, נגד הכיבוש, נגד העקירה – יו ניים איט ויש אנשים שירימו קול צעקה בנושא. ככה משנים מציאות בחברה דמוקרטית.

ראשי חיות במזרקה – זה הכרחי?
והצועקים והמעצבנים הם לא סתם תופעת לוואי לא רצויה שרק מפריעה למאבק – הם חלק מהמתכון להצלחה. למשל, במהלך המאבק לזכויות שחורים בארצות הברית, היה את מלקולם אקס והיה את ד"ר מרטין לותר קינג. הראשון קיצוני ופסימי והשני ממלכתי ומלא תקווה.

לכל אחד היה תפקיד היסטורי בכך שהיום יושב אדם שחור בבית הלבן. מלקולם אקס הצליח לנער את המדינה, להציף נושאי טאבו ולעורר רגשות לכאן ולכאן וד"ר קינג רתם את האל הטוב והרחום ואת האמפתיה האנושית הבסיסית. ואז כשהממסד הלבן הביט בשחור הקיצוני בצד אחד ובשחור החיובי בצד השני, מלאכתו של הד"ר קינג נעשתה קצת בידי אחרים והפופולריות שלו עלתה גם בקרב לבנים.

והנה, בישראל הטבעונות עולה לכותרות בעיקר כשיש פרובוקציה: דחיפה של עיתונאי, ראשי חיות במזרקה, גופות חתולים על הגריל, צעקות באח הגדול. או, לחילופין: תמונות מזעזעות מהיומיום המזוויע במשחטות ולולים ורפתות. והופ, פתאום כולם מדברים על זכויות בעלי החיים.

לא זכור לי שוויגן פרנדלי הסחים (והמעולים!) זכו ליחס תקשורתי רק כי שכנעו 200 מסעדות בישראל שכדאי להן להוסיף מנות טבעוניות לתפריט. כי נחמדות זה לא סקסי.

אז לכל אחד יש תפקיד. אני באופן אישי לא תוקף ולא צועק ולא מאשים קרניסטים ברצח. אני מעדיף להיות יותר פרקטי (צמצום מאכלים מן החי כשלב בדרך לטבעונות) ולנסות לשכנע אנשים שעדיף להם להיות טבעונים. אבל אם כולם היו כמוני, זה לא היה עובד.

מי היה מגלה מה באמת קורה לפרות? איך נראים החיים של התרנגולת? ש־10,000 אפרוחים רכים נגרסים מדי יום? מי היה מעורר את המוטיבציה לשנות? הרי כל מאבק צריך גם את הקולניים וגם את המנומסים, גם את הלוגים וגם את הסנטימנטלים.

משתמשים באקטיביסטים בתור תירוץ
אז, בינינו, הסיבה שאתם לא טבעונים היא לא בגלל שיורופסקי עצבן וגלבוע רותחת. על כל אחד ואחת מאיתנו רובצת האחריות למעשינו שלנו, לטוב ולרע. בניגוד למה שנדמה שעולה מהמאבק הטבעוני, טבעונים הם בהחלט לא אנשים טובים יותר מלא-טבעונים. יש גם טבעונים גזענים וסקסיסטיים וסתם נודניקים. אבל טבעונות בפניה עצמה – היא בטוח טובה יותר מלא-טבעונות.

ובכל אחת מקהילות האקטיביסטים האלה ישנן עבירות מינוריות או סמליות על החוק, כחלק מהמשחק של מאבק אזרחי – הפגנה לא חוקית, התבצרות לא חוקית, מכות עם חיילים, הדלפה של מסמכים של פוליטיקאים, עישון ג'וינטים למען לגליזציה וגם הנחת ראשי גופות בעלי חיים שנהרגו בדרכם לפריזר הקרוב, בתוך מזרקה. כל אחד עם הקטע שלו וכל אחד מוכן לשלם את המחיר על המחאה שלו.

אולי במקום לחפש תירוצים, הגיע הזמן להפסיק להתבכיין שאנשים משתמשים בזכותם הדמוקרטית לשנות את המציאות ולשכנע אנשים. התירוצים האלה עבשים עוד מהימים שהלא-נשים התבכיינו שהפמיניסטיות פוגעות במטרה הפמיניסטית הצודקת, שהלא-מזרחים הלינו שהמזרחים מחרבים לעצמם את מאבקם הצודק ושהלא-להט"בים הרימו קול צעקה שהלהט"בים רק מקלקלים לעצמם.

אוי, כמה חבל שהאנשים שרוצים יותר זכויות לא יודעים איך לבקש יפה ובצורה מנומסת. היינו מסכימים איתם והם היו מקבלים מאיתנו הכל, אבל הם לא אמרו בבקשה ועכשיו זה מאוחר מדי.

פליז, מר טבעוני יקר, דונ'ט רוק דה בואט (Don't rock the boat). פליז, תנסה לשכנע אותנו בשלושה צעדים שאנחנו נשרטט עבורך. אנחנו נסביר לך, מר טבעוני, איך אתה צריך להסביר לנו שכדאי לנו להיות טבעונים. אנחנו אמנם לא טבעונים, מר טבעוני, אבל אנחנו יודעים מה ישכנע אותנו כן להיות טבעונים. ההצלחה מובטחת אם רק תקשיב לנו.

וואלה, חברים? אם זה באמת כל כך קל ואתם יודעים מה ישכנע אתכם, אז יאללה, אנחנו נהיה בשקט ורק נקשיב לכם עושים את העבודה ומעבירים את עצמכם לטבעונות.

ברוכים הבאים לקהילתנו החמה! קבלו עכשיו חיבוק חם, כרטיס החבר כבר יגיע בדואר.32 thoughts on “תודה לאל על הטבעונים הקיצוניים”

 • פוסט מעולה, ברור שההתנהגות הפרובוקטיבית של אותם טבעונית גם תרמה להטבעת המונח טבעונאצים שרץ ברשת. אהבתי את הצד השני של המטבע שאתה מציג לגביהם.
  יחד עם זאת מבחינה בריאותית טבעונות לא נכונה לכולם, תוביל אצל חלק מהאנשים לבעיות רפואיות (כמו שקרה אצלי). במקביל אני כן חושבת שהמאבק האידיאולוגי בצורת הגידול של הבע"ח וההתעללות שהם עוברים דורשים שינוי מיידי. מבחינתי האוטופיה תהיה 1. גידול הומניטרי של בע"ח למאכל למי שירצה (כן יש כזה דבר ואני חושבת שזה אפשרי ואני לא צבועה או הוזה בהקיץ) 2. צמצום כמות המזון מהחי כי לאכול כול יום בשרי או 2 קופסאות גבינה זה קצת לא שפוי, להימנע ממזון מהחי בכלל- לא בריא גם.
  כול אדם הוא עולם והטבעונים חייבים לקבל את העובדה שיש אנשים שמבחינה בריאותית צריכים לאכול מזון מהחי, על הכמויות היומיות- זו לדעתי הנקודה הכי קריטית כאן.

  • דיאטנית יקרה,
   כל כך קשה לי לשמוע תגובה שכזו מדיאטנית!!
   אם הטבעונות לא עבדה בשבילך וגרמה לבעיות רפואיות זה מפני שעשית משהו לא נכון!
   להאשים את יכולה רק את עצמך!
   מאות אלפי אנשים טבעונים בעולם שחיים על תזונה טבעונית כבר 30 שנה ובריאים לחלוטין לא טועים!
   נכון שחייבים לעשות את זה בצורה נכונה ובמעקב כי לכולנו מתאימה דיאטה אחרת, אבל להגיד שלא לאכול מוצרים מן החי בכלל זה לא טוב??
   אנחנו לא זקוקים לשום דבר מן החי!
   חבל לי לשמוע זאת מאחת שמתפרנסת מלהגיד לאחרים מה לאכול ועוד עושה את זה לא על הצד הטוב ביותר. מי יודע איזה עוד אינטרסים את משרתת שאת אפילו לא מודעת להם!

  • מועצת החלב, מגדלי הבקר והתעשייה קשורים קשר הדוק ל"חינוך" דיאטנים בכל קופות החולים. כך שקשה עד בלתי אפשרי למצוא דיאטן/ית שעובד/ת בקופת חולים כלשהי שתמליץ על טבעונות בדגש על ירקות ופירות והימנעות ממזון מעובד (אשר יכולה להוות פתרון מהשורש למגוון תחלואים). "הדיאטנית שעובדת במקרה בכללית" לא ממש הצליחה לשמור על אורח חיים בריא, כי אולי לא אכלה מזון מספיק עשיר כמו פירות וירקות, אגוזים וזרעים אלא יותר סנדוויצ'ים ומזון מעובד טבעוני (כן, גם הסנדלר הולך יחף מדי פעם), וגם לא חשבה שכדאי לה להתייעץ וללמוד מטבעונים אחרים, אפילו פרוטריאנים (כי היא כבר למדה הכל מהתעשייה במסגרת מוסדות הלימוד). אין זו סיבה לומר "אני לא ממליצה על טבעונות". יש ברשת המון עדויות על אנשים שהם טבעונים עשרות שנים, מרגישים נפלא, נרפאו ממגוון תחלואים כמו סוכרת, הרו וילדו ילדים בריאים טבעוניים. המלצת התזונאית כאן היא לחלוטין דעת יחיד (או דעת קופת החולים וכדומה). זה קצת כמו שאם לא הצלחתי לרכוב על אופניים אני אמליץ לכולם לא לעשות את זה. אני מקווה שקוראי תגובתך יפרידו את הכשלון שלך בטבעונות מההמלצה המקצועית, לכאורה, מהימנעות מטבעונות. מאחלת לך הצלחה בסיבוב הבא.

 • למה נראה לך שכולם רוצים להיות טבעונים? אני לא רוצה להיות טבעוני. לא רוצה להפסיק לאכול בשר. חושב שבשר זה שיא הבריאות (בכל הרצינות) ומי שטבעוני בטווח הארוך רק מזיק לעצמו.
  קראתי הרבה חומר על טבעונות ואפילו ניסיתי את זה במשך חצי שנה. ראיתי סרטונים וניסיתי לשמוע את הטיעונים בראש פתוח. מצטער. לא שיכנע אותי. לא מהצד הבריאותי ולא מהצד האקולוגי.
  יש גם אנשים אחרים עם דעות לא פחות מוצקות מכם על חשיבות הבשר לבריאות האדם. כשאני אוכל בשר (כמעט רק בשר) אני לא זקוק לשום תוספים ולא לשום תוספות כדי לאזן את הבריאות שלי.

  • מר אלי היקר.
   אין כל מניעה שתאכל בשר, אך אין גם כל הצדקה להוזלת מחיר הבשר עד כדי פגיעה בבעלי חיים. המוות אינו מחוסר עבודה, מחכה לכל מה שחי בפינה, ולכן יש לגדל בעלי חיים, לא להרוג. לא צריך תעשיית מוות. הומני אעלק, תנו לחיות לחיות, ותנו למוות לעשות את שלו.

 • הבעיה עם היורובסקים לא מסתיימת באלימות שהם מעודדים, אלא ברמת הדיון הדמגוגית והרדודה שהם מעוררים, בגישה הטוטאלית והטוטליטארית שלהם לסוגיית זכויות בעלי החיים ואנטי-הומניזם שלהם.
  הסיבה שהם נמנעים מדיון כזה היא כנראה מכיוון שאין להם תשובות להרבה מהשאלות שהגישה הקיצונית שלהם מעלה, וכך הם מחליפים דיון (בו הם עשויים להפסיד לעיתים) בצעקות ודמגוגיה (בהם ידם תמיד על העליונה).

 • הכתבה הזו מיותרת. בורא עולם נתן לנו את הצומח והחי למאכל. בזה תם ונשלם. ביחד עם זה, באשר לחי נמסרו לנו כללים מה וכיצד. התורה התייחסה לצערם של בעלי החיים ולסבלם וקבעה לצורך זה הלכות שחיטה, ו באופן רחב יותר קבעה גם מיהו שוחט ומהי זכותו שעושה את מלאכתו עבור הציבור כולו. אין צורך להטות את דעתם של אנשים לכוון זה או אחר. אנחנו חיים בדמוקרטיה וזכות הבחירה נתונה לכל אחד ואחד מאיתנו. גם עם כולנו נהפוך לטבעונים וישאר אחד בלבד האוכל בשר, אין לפגוע או לגרוע מזכותו זו.

 • מדוייק ומביך כמה שזה נכון.
  קיצונים! כופים!
  אנא, אמרו לי מה לומר לכם בשביל שתפסיקו לקחת חלק בהתעללות בבע"ח, ואגיד לכם.

 • "משתמשים באקטיביסטים בתור תירוץ"- הדיון פה הרבה יותר רחב, לדעתי העניין שכל כך מרגיז באותם טיבעונים קיצוניים שבאים לבית קפה ומתריסים באחרים , הוא עניין כפייה דתית, הם משיחים של דת (שאני באופן אישי לא מחובר אליה) אבל לפחות החרדי ששואל אותי בתחנה מרכזית האם הנחתי תפילין מציע לי ולא יורק לעברי בבוז (שמים לב להבדל), מחאה היא עניין ליגיטימי והגבולות שלה והדרכים שלה תלויות בתקופה באנשים ובחוק, באופן כללי כדי לשכנע אנשים לא צריך להרחיק אלא לקרב ("בשר זה רצח" משמע הם מחשיבים אותי רוצח ),
  האידאולוגיה האישית שלי אינה רלוונטית לשיחה , העניין הוא חיה ותן לחיות, אני לא רואה את עצמי טוב מאנשים אחרים אני מכיר בהבדל בינינו ומקבל אותו, הקהילה החמה שמוצגת בכתבה מתנשאת מעלי, רוצה לבחור לי את דרך החיים, רואה בי "נחות" אני לא מוכן לקבל את זה.

  דבר אחרון, הטיבעונית בקיצונית היא דת לכל דבר , אידאולוגיה צעירה, שנותנת מענה לאוכלוסיה רחבה – אבל אל תשכחו דת היא דת ויש לכבד גם את ה"גוי".

  • תומר, קראתי בעין את התגובה שלך. וההשוואה שלך לדת ממש לא במקום. אין כאן עינין של אלוהים או כל דבר אחר שקשור לדת. אבל אתן לך דוגמא טובה יותר; תאר לעצמך חלילה שגליתה שבשכונה שלידך יש קבוצה גדוהל מאוד, של יותר מכמה מאות או אלפים, שחוטפים ילדים, אולי מהסביבה, אולי ערבים, אולי מיבאים מחו"ל, זה פחות משנה איך. ומתעללים בהם עד מוות ואוכלים את גופם להנאתם ורווחתם.
   האם היית עומד מנגד ואומר חיה ותן לחיות כמו שכתבת בטענתך?! ברור לי שלא.
   גם ברור לי שהדוגמא שלי קיצונית ביותר. אבל גם הרבה יותר קרובה מהדוגמאות שלך לדת. כי בדת אתה לא פוגע באף אחד, לא מענה. לא הורג ולא כל דבר שכזה. אבל כשאתה אוכל ייצור כלשהו, מבלי לדעת באמת איך הוא הגיע לצלחת שלך ומה עבר. פה אתה עוצם עיניים ומרמה את עצמך. לא רק שאתה נותן מכספך לאנשים תאבי בצע כסף בלבד, לענות ולהתעלל ביצורים טהורים חפים מכל פשע, התעללות מיום היוולדם ועד יום מותם, אתה גרם תורם לתעשייה שהורסת את הקרקע עליה אתה עומד, תעשייה שלא מכבדת את בריאותך ומאכילה אותך רעה שהיא מעבר לבשר, אלא כל מה שמעבר וקשור בריאותית. זה לא שהחיה חיה חיי מותרות ובריאות עד הרגע שהגיע אל פיך, כי אז הבשר שלך היה מאוד יקר. אלא אתה מקבל בשר שעבר הליכים מחרידים כדי שיראה יפה וזול ובעיקר רווחי לזה שהחיה היתה אצלו.
   כדאי שתתעניין בפרויקט "קירות שקופים" שמטרתו לחשוף ולהראות לצרכן מה באמת הוא אוכל. וברגע שהכל יהיה חשוף וגלוי ולפי החוק, תוכל לבחור בצורה מושכלת ואמיתית ולא בגלל כוחו של הרגל ושטיפת מוח של המפרסם.
   ורק שתהיה בריא ותאכל בתאבון.

 • רגע… איזה זכויות טבעונים רוצים? כי לי זה היה נדמה תמיד שהם בעצם מנסים ליצור אכיפה של טבעונות על האחרים.

  פמניסטים לא מנסים לגרום לאחרים להיות נשים.
  להט"בים לא מנסים להפוך את כולם להיות גייז (עד כמה שאני יודע לפחות)
  שחורים לא מנסים להפוך את כולם לשחורים

  יש פה הבדל עצום בין שני סוגי מאבקים: אחד מנסה לקבל זכויות והשני מנסה לשנות את הציבור.

  אם כבר, ההשוואה לדת בתחילת הפוסט יותר נכונה. כשטבעוני רוצה שכולם יהיו טבעונים כמוהו, זה בערך כמו לבקש שכולם ישמרו שבת ושלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת…

  • טבעונים לא מקבלים מזה שום דבר, לטבעונים אין שום אג'נדה לעצמם, ההבדל הגדול בין שחור שנלחם על הזכויות שלו לבין טבעוני זה שטבעוני נלחם על הזכויות של אלה שלא יכולים להילחם על הזכויות שלהם לחיות.
   לבעלי חיים אין קול אל מול המפלצת האנושית!
   ועוד דבר, פרט שולי, משק החי מחרב את העולם שלנו, מזהם את מי התהום, את האוויר (יצרן גזי החממה הגדול בעולם, יותר מכל כלי התחבורה יחדיו), מבזבז לנו את מי השתיה, את השטחים החקאלים, את יערות הגשם.
   אז מה טבעונים "יקבלו" אם יצליחו להפוך את כולם לטבעונים?
   נקבל עולם צודק יותר, נקי יותר, ועם אופק וסיכוי להיות קיים עבור נכדינו.
   מה הלא טבעונים עדיין לא הבינו? שצריך להפסיק לחשוב רק על התחת של עצמם ועל מה שטוב רק לכם ולהתחיל לחשוב גם על האחר!!!

 • משחר האנושות צרכנו מוצרים מן החי . זה טעים , וזה בריא !!
  וניתן לעשות זאת עם כמעט ללא סבל לבעלי החיים וזה מה שצריך לעשות .
  ההשוואה ו "ההאנשה" שעושים לבעלי החיים היא השוואה מטופשת ולא רלוונטית .
  בעלי החיים מבחינה אינטלגנטית ואינטלקטואלית רחוקים מאיתנו בני האדם שנות אור ולכן הם לא סובלים כשהם נמצאים בתנאים שאילו בני אדם היו בתנאים אלו היו סובלים .
  עיקר הסבל של בני האדם הוא לא פיזי אלא מחשבתי/רגשי ואילו אצל החיות זה לא כך .

  • היית פעם פרה ברפת או תרנגולת בלול בגלגול קודם שאתה יודע כל כך טוב איך חיות מרגישות או מה רף הסבל שלהן?
   האם העובדה שבעלי חיים פחות חכמים מאיתנו וחלשים מאיתנו ולא יכולים עלינו נותנת לנו זכות להחליט עבורם איך הם יחיו ואיך הם ימותו ולקבוע שהם פחות חשובים מאיתנו??
   אנחנו לא עושים שום האנשה לשום בעל חי, ההיפך, אנחנו רוצים לכבד אותם בדיוק על היותם מה שהם, לכבד את הטבע שלהם ואת הזכות והרצון שלהם לחיות בדיוק כמו שאתה רוצה לחיות ולא רוצה למות בטרם עת.
   מה הם חושבים ומה הם מרגישים זה כל כך לא רלוונטי לדיון כאן! הם עדיין ייצורים חיים עם נשמה ויש להם את אותו הדחף והרצון לשרוד בדיוק כמו בני אדם! והייתי אומר שאפילו יותר מאיתנו, הרי אנחנו היחידים מכל בעלי החיים שהורסים לעצמנו את הבריאות (עישון, אלכוהול, סמים, אוכל לא בריא, וכו') ואת הסביבה שאנו גרים בה, אנחנו החיה היחידה שמנסרת לעצמה את הענף עליו יושבת.
   אם כבר מדברים על חוכמה, אני לא בטוח לגמרי שאנחנו כאן הכי חכמים…

  • צר לי ידיד שאתה חושב ככה על יצורים אחרים שהם לא כמוך. לא יודע עם גידלת כלב או חתול או אפילו חיה יותר גדולה כמו סוס. אבל אם היית מגדל חיה שכזאת וחי איתה תקופה, היית מבין כמה שאתה טועה. ואני יכול להבטיח לך שאם היית מגדל עגל/תרנגול/עז, היית מבין אחרת.

   • זה ש"אהבת" ושזה נדמה לך כ"ממש נכון" מעיד על יכולת ההבנה המוגבלת שלך. אין כאן עניין של "לדמיין שהחיות ממש כמונו", אלא פשוט מתן זכויות שמתחייבות מבחינה מוסרית (מושג שכנראה לא מוכר ולא מובן לך) למי שהן מגיעות לו, גם אם הוא לא "ממש כמוך" וגם (ובעיקר) אם הוא חלש מכדי לדרוש זכויות אלה בעצמו. הרי גם אדם מפגר בשכלו הוא לא "ממש כמוך" מבחינות מסוימות (הממממ….. אולי זו דוגמה לא טובה במקרה הזה… מילא – עדיין בתוקף) ויש הבדלים ביניכם, ועדיין אין זה אומר שמותר לך לפגוע בו למען האינטרסים שלך. הוא לא צריך להיות כמוך, אלא שמתוקף תנאיו ומעמדו נגזרות זכויות מסוימות שמגיעות לו ושצריך לכבד. זה הסיפור – צאי ולמדי.

 • יורופצקי צודק, האיסלנדים צריכים לגדל אורז ועדשים ולאכול מג'דרה ולהפסיק לרצוח דגים.
  אנשי המדבר צריכים להפסיק לגדל צאן וגמלים, לזרוע בישימון סויה ולאכול טופו, כך בלפלנד וצפון מזרח רוסיה, אל להם לגדל איילים אלה לזרוע חמניות ובוטנים, גם לטעת מטעי שקדים.
  תרבויות שלמות היו נכחדות ללא ביות בעלי חיים.

  • כן אנטרופולוג, כך חיו עד תקופת המבול של נוח, ואז האנשים היו ענקיים יחסית להיום וחיו מאות שנים.
   לא מאמין? תבדוק!

 • כנראה כמות האהבה והרחמים באדם מוגבלת.

  במקום לנסות לאהוב את הקרובים לנו (שאנחנו אוהבים לשנוא) – מנסים לכפר באהבה כלפי מי שמספיק רחוק. נשאר רק למצוא את הסיבות להצדיק את זה.

  הרחמים על בעלי חיים באים במקום לרחם על אנשים, והכי טוב לשנוא את אלה שלא מסכימים לדעתנו.

  הדתיות הפאנאטית של הטבעונים – מובילה לבריונות. איך יכול להיות שרחמני החיות צריכים להפעיל בריונות כדי "לשכנע".

  אותי מפחיד אספסוף שטוף מוח שבמקום להפעיל את השכל מפעיל את הרגש. נודניקים לכו הביתה.

  • קידי, מעניין אותי לדעת מאיפה המקורות שאת בעצם אומר שהטבעונים הקיצנים האלה פוגעים באנשים או ברינים. עי אני לא מכיר את זה.
   אני כן יודע שהם עושים רעש ואפילו לעיתים מויחים האשמות לא פשוטות באחרים. אבל בזה זה מסתכם וגם אלה הם מיעוט קטן בדיוק כמו שניסו להסביר בכתבה.

   במקום זה תנסה לבדוק לאן הולך הכסף שלך ולמה הוא משמש, כאשר אתה קונה עוף/בשר/דג… וכשתדע את האמת, תדע לבחור. כי כרגע אתה ממש לא בוחר. אתה מובל על ידי הרגלים מבית ושטיפת מוח של המפרסם.

 • ציירתה תמונה של המצב בצורה יפה,כל הכבוד…אין הרבה כתבות שכתובות כך ,הכותב מצליח בגבורה להעביר את השיח לנקודות מעבר להתעללות עצמה שזה לא רואים בכתבות מסוג זה. תודה.

  • שטיות במיץ.
   סתם כותב באופן משעשע ולכן נתפסת על זה.

   הדבר היחיד שהסכמתי איתו היה – שהטבעונים לא יותר טובים ממי שלא טבעוני.

   אותו טבעוני לא אוכל חיות אבל לצרוח על אשתו (אם יש לו כי בדרך כלל אנשי הסגנון הנ"ל מאמינים בחוסר מחויבות לחיים…) אין לו בעיה עם זה.

  • כדי לשכנע אדם להיוצ טבעוני זה צריך להיוצ בנועם ולא בגסות. ברוטליות. יש לכבד את רצון האדם. נאמרו דברים נכונים/נפלאים בכתבה.יש לכבד כל אדם ותרבותו. אני הייתי טבעונית 3 שנים והנזק שנגרם לגוף עדין לא שוקם. אני כיום צמחונית. וחצי שנה אחרי הגוף עדין לא חזר לעצמו אך בדרך להחלמה.שומנים שהופיעו אז נעלמו היום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.