כך תמירו את סביבתכם לטבעונות

כך תמירו את סביבתכם לטבעונות

שמעו בדיחה: איך קוראים לטבעוני ש"לא נכנס לאחרים לצלחת"?

צמחוני.

הייתי צמחוני במשך ארבע שנים לפני שראיתי את האור הטבעוני, ואכן בזמן הצמחונות שלי לא יכולתי להבין את הקונספט שמישהו מנסה לשכנע מישהו אחר שעליו לוותר על חלב ובשר. ראיתי בכך החלטה אישית לחלוטין, כמו שבטח חלק לא קטן מהקרניסטים חשים כיום.

אבל ביום שבו האל הטוב נגלה אליי מהשמיים ומסר לי את הבשורה (אם אני לא טועה זה היה משהו בסגנון של "אל תתעלל ביצורים חסרי ישע רק בשביל הסבבה") – נולדתי מחדש כאוכל חסה, וההחלטה האישית הפכה להחלטה אוניברסלית שנוגעת לבעלי החיים ולאיכות הסביבה. ואז אין ברירה אלא להפיץ את הבשורה.

*מה גם שאנחנו מקבלים 10 ₪ על כל אחד שאנחנו ממירים לטבעונות, אז יש פה תחרות ותמריץ אמיתי. לכן, אם אתם טבעונים טריים ורוצים רעיונות כיצד להמיר את סביבתכם, קבלו כמה טיפים שימושיים.

ככה הכל התחיל: הסיבה שהפכתי לטבעוני
יש לך שאלה? התשובות מחכות בפורום תזונה ודיאטה
לא על החסה לבדה: כתבות נוספות על טבעונות
רוצה לדעת עוד? כל הכתבות על תזונה באתר כללית

1. כשצובטים אותי אני דומע
שאלה קנטרנית: "אבל למלפפון לא כואב? די, הבאת לי חשק לסטייק"

כשחושבים שאנחנו סתם נודניקים אז קל להציק ולהיות ציניים, אבל כשדמעה ניקבת לנו בקצה העין והפה רועד, הופה – מתייחסים בצורה מכובדת לנושא.

תשובה טבעונית: "אינני יכול עוד. היה שלום עולם אכזר!"

2. לבריאות
שאלה קנטרנית: "אבל לא חסר לך חלבון? ברזל? נירוסטה? בי-12? סי-13? די-14? משהו?!"

מן המפורסמות היא שכל הדרכים מובילות לטבעונות, כולל הדרך הבריאותית. תאגידי המזון מן החי משפיעים על ההמלצות הבריאותיות הרשמיות בארץ ובעולם, ובו בזמן כמעט כל המחלות הקטלניות כיום קשורות לתזונה מן החי, עוד לפני שדיברנו על ההורמונים, הרעלנים, חיידקי הצואה, שפעת החזירים והעופות, מחלת הפרה המשוגעת (שמתחילות בחווה של דוד משה), עמידות בפני אנטיביוטיקה ואפילו השמנה.

נכון, זה מזעזע, חברות ענק משקרות לציבור למען בצע כסף – מי היה מאמין?

תשובה טבעונית: "מוזר איך שכולם הופכים לתזונאים ולחסידי תזונה בריאה בדיוק כשהם נתקלים בטבעונים".

3. אדם הוא תבנית נוף מולדתו
שאלה קנטרנית: "אני לא מבינה למה שכל אחד לא פשוט יתעסק בעניינים שלו".

בהמשך לנקודה הקודמת, הנזק העצום שגורמת תעשיית המזון מן החי לסביבה היא לחלוטין ענייני ומשפיעה באופן ישיר עליי ועל משפחתי.

למשל: ביעור יערות האמזונס, התחממות גלובלית (הגורם מספר 1, יותר מכל כלי התחבורה בעולם, ביחד), זיהום אוויר, זיהום הקרקע ומקורות מים, זיהום הנהרות והים, דיג יתר שמכחיד אינספור זנים והרשימה הזו לא נגמרת לעולם, לפחות עד שניגמר כולנו בגלל איזה המבורגר.

הנושא הסביבתי, כך נדמה לי, מתאים במיוחד להורים צעירים שלא רוצים שהילדים שלהם יחיו בממלכה פוסט אפוקליפטית.

תשובה טבעונית: "אם יש מוצרים ותעשיות שמשמידות את כדור הארץ, זה ענייני, חביבתי".

4. לעולם לא תרעבי לבד
שאלה קנטרנית: "תודה לאל על תעשיית בעלי החיים, בזכותה יש אוכל להמון רעבים".

שליש מהאדמות על פני כדור הארץ משמשות לגידול מאכל לבעלי החיים אותם ומהם אנחנו אוכלים, כך שאנחנו בעצם מגדלים אוכל בשביל ש־150 מיליארד חיות בשנה ימשיכו להיאכל על ידי העולם הראשון השמן, בזמן שבעולם השלישי חסר אוכל. אלה הם ימי פומפיי האחרונים, החגיגה תיגמר בקרוב.

תשובה טבעונית: "הידעת שדו"ח רשמי של האו"ם מבהיר שעד 2050 כולם פה יצטרכו להיות טבעוניים כדי שנמשיך להתקיים?"

5. כן, אבל יש ילדים רעבים באפריקה
שאלה קנטרנית: "אבל מה עם הילדים הסינים במפעלים שמרכיבים אייפונים?"

תמיד מגיע הרגע שבו אנחנו מתבקשים להפסיק להתעניין במה שקורה בעולם בגלל שיש עוולות במקומות אחרים.

איכשהו, זה לא קורה כשדנים על משבר הדיור, ההתחממות הגלובלית או הבחירות, אלא רק כשמדסקסים טבעונות.

תשובה טבעונית: "אם הנושא של הילדים הסינים קרוב ללבך, אני איתך באש ובמים. תזמין אותי לפעילות הבאה שלך בעניין".

זהו לפעם זו. תשלחו צילומי תעודות זהות של האנשים שטבענתם בשביל לקבל על כך תשלום. רק לא לשכוח להוציא חשבונית.

בהצלחה!16 thoughts on “כך תמירו את סביבתכם לטבעונות”

 • לא בטוח אם זה המקום הנכון לשאול. האם ידוע לכם המסחר הכולל של אגוזים שרצוי/מותר לאכול כל יום. מצאתי על כל סוג בנפרד אבל לא על המספר הכולל. נא תשובות כמה שיותר מדעיות. תודה.

 • מן המפורסמות היא שכל הדרכים מובילות לטבעונות, כולל הדרך הבריאותית?!
  חיפוש השאלה הבאה בגוגל: is it really healthier to be vegan, מביאה 52 מליון תוצאות, רבות מהן מאתרים מכובדים הדוגלים במידע מבוסס-מחקר, ורובן, כצפוי, עונות בשלילה לשאלה. אז אולי הדרכים האחרות ״מובילות״ לטבעונות? אופס, לא: גם הדרך הטבעית בה חיו בני אדם לאורך רוב ההסטוריה האנושית (עד היום, אגב) לא הובילה אותם לטבעונות. גם הדרך הקולינרית (בכל זאת, באוכל עסקינן), זו שרוב השפים והטבחים בעולם דוגלים בה, לא מובילה לטבעונות. גם מערכת העיכול שלנו, שבנויה לדיאטה אומניבורית, לא מובילה לטבעונות. גם הדרך הדתית (של רוב הדתות) לא מובילה לטבעונות. אז אני שואל אותך, אילו דרכים, מלבד זו של דת הטבעונות, מובילות לטבעונות?

  תהיתי עד כמה מהר יופיעו תיאוריות הקונספירציה בכתבה. ובכן איני תמים, ברור שמי שקשור בייצור מזון מהחי ימליץ עליו בכל פה, ויתעלם מממצאים שמעידים על נזקים בריאותיים. אבל המרחק מכאן ועד לומר שהתאגידים מטים את הכף מהמלצה גורפת (של ארגוני בריאות בכל העולם) מדומיינת, להימנע ממזון מהחי, אל ההמלצה הגורפת בפועל – לדיאטה מאוזנת, הוא בדיוק המרחק מחשד סביר לפרנויה.

  מוזר איך שכולם הופכים לתזונאים ולחסידי תזונה בריאה בדיוק כשהם נתקלים בטבעונים? בכלל לא. טבעונים לרוב מעלים את נושא התזונה ראשונים. מה הפלא שהם נענים באותה מטבע? שנית, טבעונות עוסקת, בכ״ז, בתזונה – מה הפלא שנושא התזונה עולה כשטבעונות עולה? אני בכל אופן חסיד של תזונה בריאה 24/7.

  ״אם יש מוצרים ותעשיות שמשמידות את כדור הארץ, זה ענייני״. משמידות את כדור הארץ זה לא ניסוח קצת דרמטי? מה קרה לפוגעות בכדור הארץ? מזיקות לכדור הארץ? ואם עברנו לפוגעות ומזיקות, מדוע רוב הטבעונים אינם פעילים סביבתיים? למיטב ידיעתי מה שמזיק הכי הרבה לכדור הארץ הוא החקלאות – חי וצומח גם יחד. האם מעבר שלי לדיאטה טבעונית ישפיע על החקלאות העולמית? לא. למיטב ידיעתי שינויים אישיים לא מובילים לשינויים פוליטיים/גלובליים, ומעולם לא הובילו. אז אם בדיאטה טבעונית ובמסיונריות דיאטטית מסתכמת ה״פעילות הבאה שלך בעניין״, אולי עדיף שתיזום פעילות פוליטית שתעשה הבדל אמיתי לפני שתבקר את אלה שמתלבטים כיצד, אם בכלל, אפשר באמת להשפיע על העולם?

 • יפה מאוד לדאוג לבעלי חיים ההולכים על ארבע , אני בעד -ומה עם ההולכים על שתיים לנו לאנושות ? מה קודם למה המזון שאנו צורכים או האוויר ,החמצן, ומי השתייה שלנו שמזדהמים מיום ליום ומשעה לשעה במסות ובמספרים דמיוניים האם את זה ניתן לתקן ? רובכם חושבים שלא ושאי אפשר לעצור את הקידמה וכו ' .אז תתפלאו התשובה היא כן זה ניתן וכבר נעשה -באמצעות השמש -היום בארצות הברית ניתן לרכוש מצבר שנטען בחשמל שנוצר ע"י קרני השמש בתהליך נקי לגמרי וללא זיהום אויר מי שמתעניין יחפש בגוגל "טסלה יצרנית מכוניות חשמליות והמצברים הנ",ל לשימוש ביתי ותעשייתי .ידידיי הטבעונים דמיינו עולם שבו כל האנרגיה באה ממקורות טבעיים וללא פליטת גזים רעילים -אז למה זה לא קורה בישראל המשופעת בשמש ?????

 • טיפשי, לא צריך להיות תזונאי כדי לדעת שבי 12 ניתן לקבל רק מן החי, וברזל ממקור מצחי נספג בצורה פחות טובה מברזל שמקורו מן החי. כמו כן, לא חסרים תאגידים ותעשיות שהורסות את כדור הארץ, אז למה שלא תדחף את האף שלך גם לשם? כי אם אכפת לך מכדור הארץ כל כך, אתה צריך לעשות יותר מלצקצק על אנשים שאוכלים סטייק.
  ועוד דבר – למה כל כך מפריע לטבעונים כשעונים להם – שכל אחד יעשה את מה שהוא רוצה – הרי לא תוקפים את הטבעוני או את אורח חייו, אז למה התשובה הזאת כל כך לא מתקבלת על הדעת שלכם? כי אכפת לכם מכדור הארץ? נו באמת.

 • מעולה. בהמשך ל-3. ""אני לא מבינה למה שכל אחד לא פשוט יתעסק בעניינים שלו". ולכן אין לנו זכות להתערב במנהגים של תרבויות אחרות כמו השאת ילדות לגברים זקנים או מילת נשים, או אפילו כשסתם מתחשק למישהו לרצוח את השכן שלו… מי אנחנו שנתערב??

 • הבעיה עם טבעונות שבכדי להצדיק אותה – הפכתם לכת מיסיונרית, ולעיתים אלימה!
  דמגוגיה זולה, הפחדות והצקות.
  אם הייתי מקבל שקל על כל פעם שהוכחתי (כן הוכחתי) לטבעוני/צמחוני כי הוא מדבר בסיסמאות ריקות מתוכן – הייתי מיליונר.
  אם אתה חושב שלהיות טבעוני טוב לך – סבבה. עזוב אותי בשקט!
  לגבי טענותיך:
  1. אתה תינוק?
  2. בכדי להיות טבעוני ובריא אתה צריך לאכול מאוזן. אין ספק שתושבי ארצות קרות, מדבריות וקו המשווה לא יכלו ליהנות מכך בימים עברו – ולכן ללא בשר לא האנושות לא הייתה מתקיימת שם (אולי לטובה, אבל לא לי להחליט)
  3. מאיפה אתה חושב מגיעים פולי הסויה שלך? דבש תמרים? תירס (מהונדס…) אגוזי מקדמיה, ושאר ירקות? התשובה: שטחי טבע שבוראו לצורך גידול חקלאי! כולל ביעור יערות גשם באינדונזיה, ברזיל ועוד.
  4. דמגוגיה – בני האדם והחיות לא אוכלים את אותו היבול…דוגמא פשוטה: חיטה. האדם אוכל את הדרעינים ואילו הבהמה את הגבעולים. בקר מרעה – אוכל עשב…אני לא.
  5. קשור ועוד איך! אתה מרים על נס את בעיית החיות, אך לא בני האדם. עניי עירך קודמים.

  התעייפתי.
  יום טוב

 • באמת תודה על הפוסט! נשאלתי לא פעם אחת מכל השאלות האלה, ופשוט לא היו לי מילים נכונות לענות. אני צריכה להכין כרטיס עם התשובות ולקחת אותו איתי פשוט לכל מקום 🙂

 • כמה שאתה צודק ומצחיק וכמה שזה עצוב… עכשיו תכעס עליי כי אני צבחונית… או משהו ביניים כזה בין צמחונית לטבעונית גם בצלחת וגם בדעות נאמר, בערך מאז שאני מכירה/זוכרת את עצמי וכמעט בגילך… כמו שחבר שלי מגדיר אותי-אני בעד שהאנושות תחזור למערות שממנה היא יצאה… זה נכון ולא נכון-זה לא יהיה טוב עבורנו (לא נכנס להגדרה של מי זה האנחנו הזה) אבל זה יהיה טוב לטבע כי האמת-גם אם כולם יהיו עכשיו טבעונים בין לילה… אני לא רואה איך האנושו תפנה מקום בעולם לפרות בטבע, לתרנגולות בטבע… אלא היא פשוט תשתלט על כל השטחים החדשים ותנצל אותם למשהו אחר… לטובתה כמובן. כך שאני תמיד תוהה ביני לבין עצמי כמה טבעונות תעזור לבע"ח או תכחיד אותם… ואני בעד טבעונות כגישה רק שאולי היא מתעלמת מהטבע האנושי? ואולי לשאלתך-אני לא עושה כלום עם המחשבות שלי, אני לא מאמינה שאנחנו בנקודה שאפשר לשנות משהו ואולי חבל שכך אני חושבת… אבל מאיך שזה מצטייר אצלי בראש ואיך שכל הידע שלי מתחבר לתמונה הכוללת-רק אם נחזור אחורה לטבע (לא עצוב שיש מילה שמשמעותה טבע שבמהותה כ"כ מנוגדת לעיקרון ה"חיים השיגרתיים" שלנו כבני אדם? אנחנו מזמן לא חלק מהטבע גם לא אם אנחנו אקולוגיים וטבעונים, אנחנו מקסימום פחות מעמסה עליו… לא יותר מזה) אז נהפוך שוב להיות חלק ממנו ונעזור לו "לשלוט בכדור"-וזה לצערי יותר מאשר לשמחתי כנראה לא יקרה יותר…
  בקיצור אחרי כל החפירה שלי… תודה רבה על הבלוג המעניין והמצחיק-עצוב (אפילו שהדיון מוכר מזמן) ומעורר המחשבה

 • מדהים שכללית נתנו לך לכתוב בכלל שאפו! כי מכמה שיחות שלי עם רופאי משפחה ורופאים מקצועיים אין להם מושג על מה המהומה ! שאני לוקחת את אחיינית שלי בת שנה וחצי שסובלת משיעול וליחה (אמא שלה מהדור הישן) ואני שואלת את הרופאה האם לא עדיף לוותר על מוצרי החלב(על מנת שאחותי תאמין אולי לבעל מקצוע אם לא לי) שהרי זה רק מזיק הרופאה "המקצועית" עונה לי בביטול שזה לא הוכח במחקרים.. עניתי לה שתבדוק מי מימן את המחקרים.. אולי תנובה??! בקיצור לא צריך להיות רופא וגם לא גאון גדול כדי לדעת ששיקרו לנו כל השנים רק לבדוק ולערער כל מה שמוכרים לנו כי לצערנו בעולם שלנו הכל מתחיל ונגמר ב-כסף!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.