מראה מראה שעל הקיר, מי הכי טבעוני בעיר?

מראה מראה שעל הקיר, מי הכי טבעוני בעיר?

אני טיפוס תחרותי, מודה. בכדורסל ובכדורגל אני פחות משחק בשביל הסבבה ויותר בשביל לתת בראש. אפילו כשהבת שלי בת הארבע וחצי מכריזה על תחרות מי ינעל נעליים מהר יותר, אני צריך לחנוק את האינסטינקט שלי לנעול את הנעליים במהירות שיא ולהראות לה מה זה.

כשהפכתי לצמחוני לפני 6-7 שנים גיליתי שנפלה לידיי הזדמנות פז לבטא גם באוכל את יצר התחרות הבלתי מתכלה שלי. מה, אנשים, אתם אוכלים בשר? באמת? אשכרה גופות של חיות? מה אתם, ברברים? ניאנדרטלים? אני, להבדיל, לא פוגע בבעלי חיים! תראו, זה לא שאני מתנשא, יותר טוב מכם. עובדה.

ככה הכל התחיל: הסיבה שהפכתי לטבעוני
יש לך שאלה? התשובות מחכות בפורום תזונה ודיאטה
לא על החסה לבדה: כתבות נוספות על טבעונות
רוצה לדעת עוד? כל הכתבות על תזונה באתר כללית

אלה היו כמה שנים נפלאות של שכרון חושים. חגגתי את העליונות שלי כל בוקר עם חביתה ולחם עם גבינה צרפתית, כדי לפרגן לעצמי, כי מגיע לי.. ואז ממרומי אולימפוס המוסריות שלי, הגיעה הנפילה הבלתי נמנעת.

זה התחיל כמו עוד יום רגיל: עברתי ליד דיזנגוף סנטר ובחורה חייכנית עם חולצה בנושא טבעונות שאלה אותי אם אני טבעוני. הכרזתי בגאווה: "אני צמחוני!" וחיכיתי לטפיחה על השכם ולקבלת אות של כבוד.

אבל זה לא קרה.

דמיינו ברוחכם מה רבה הייתה הפתעתי כשהיא לא התרשמה והקשתה: "למה לא טבעוני?". ככה, בשקט ובחינניות, התפוצצה לי הבועה. התחלתי לסגת לאחור באיטיות, ממלמל מלמולים לא ברורים בניסיון לשמר מעט מהכבוד העצמי שלי.

זה חלחל. הבחורה הזו ניצחה אותי בלי להתאמץ בכלל. היא פשוט יותר טובה ממני. אני נהנה מהסבל של פרות ותרנגולות, גם אם אני לא אוכל אותן אלא את החלב והביצים שלהן. אמנם אני נעלה על אוכלי בשר, אבל אני עדיין מפסיד ליותר מדי אנשים, וזה משהו שלא יכולתי להרשות לעצמי, זה לא בלקסיקון שלי, אז תוך זמן קצר הכרזתי קבל עם ופייסבוק שאני טבעוני.

כפיים!

אתה צמחוני? פחחחח

נזכרתי בקטע ממשפחת סימפסון עם דמות טבעונית שנזפה בליסה הצמחונית והתגאתה: "אני טבעוני מדרגה 5, אני לא אוכל שום דבר שמטיל צל". טבעונים יקרים, הנה אני בא, בדרך לטפס בדרגות הטבעונות! כי ככה זה: מתחת לתמונה השלווה שכולנו חולמים עליה, של פרות חופשיות וחמודות בעשב, ההיררכיה גועשת.

כל טבעוני שואל את עצמו: עד כמה אני טבעוני? האם אני טבעוני דמיקולו? ובכן, יש מדע שלם מאחורי השאלה הזו ולא הייתי מוכן להישאר מאחור. אם הפכתי מחובב בשר, ביצים וגבינות מושבע שלא יכול לדמיין את חייו בלעדיהם לטבעוני – אני יכול לטפס עד לפסגת הטבעונות ולתקוע דגל.

התחלתי במה שהיה קל: פגשתי צמחונים והבהרתי להם עד כמה הם אנשים חלשים הממוקמים בתחתית הסולם הטבעוני, ילדי הכאפות התמידיים. אהבתי להקניט אותם על כך שחלב וביצים הם לא בדיוק צמחים, אז מאיפה  ההגדרה הזו, "צמחוני"? פחח.

אבל למה להתנשא על צמחונים אם אפשר לצחוק על טבעונים אמיתיים? איך שמחתי כשהבנתי שיש קבוצה טבעונית שלמה שעקפתי בסיבוב – הם טבעונים מסיבות בריאותיות.

חבר'ה, מישהו חייב  לומר לכם את האמת, אתם לא עושים רושם על אף אחד עם הטבעונות האנוכית הזו שלכם. נכון, זה נחמד שאתם עומדים פה איתנו, אבל אולי בבקשה תעמדו קצת יותר בצד ולא ממש ממש לידנו? פשוט פאדיחות, אתם יודעים, אתם קצת כמו אוהדי ניצחונות שנזכרים להתעניין רק כשמגיע הגמר ואז קופצים בגאווה למזרקה כדי לחגוג את גביע אירופה.

אחר כך הייתי רגוע לכמה שבועות, עד ששוב עלה בי הדחף לנצח מישהו. למזלי גיליתי שיש טבעונים פושטים שאשכרה לא טורחים לברר את המרכיבים של קינוחים או תבשילים שמגישים להם. הם פשוט מקווים לטוב. והם עוד מבסוטים ומגדירים את עצמם בניגוד לטבעונים שממוקמים גבוה יותר בסולם – "אני לא טבעוני קיצוני", "אצלי זו לא דת" וכאלה, הם אומרים. יופי, כל הכבוד לכם, אתם דואגים לבעלי החיים רק כשזה נוח. Win.

אבל גם זה זה לא הספיק לי. רציתי עוד. אז התחלתי לכתוב בפייסבוק כמה שזה חשוב להיות טבעוני, כי אני מגיע מתוך אהבה, ומתוך אידיאולוגיה! שחס וחלילה לא יטעו לחשוב שאני טבעוני ש"לא נכנס לאנשים לצלחת".

מה יש להתפאר בכך שאתה  "לא נכנס לאנשים לצלחת", הא? ואם הם אוכלים כלב? ואם התפריט שלהם הורס לכולנו את הסביבה, גם אז צריך להמשיך לשבת בשקט על הגדר? בקיצור, זה לא כוחות וגם אתכם ניצחתי בענק.

חצי כוס שייק הירקות הריקה  

זהו, סוף סוף יכולתי לנוח שוב. אני טבעוני, אני שוטח את משנתי באופן פומבי, ואני לא מנסה לכסות עליה בכל מיני תירוצים מנומסים. ניצחתי? נו, איפה המדליה מטופו בזיגוג טחינה עם סילן?

אבל קצת כמו התמכרות, יצר התחרותיות שלי הוא בור ללא תחתית. איך זה יכול להיות  שיש המון טבעונים שכותבים בפייסבוק יותר ממני על טבעונות, שזה כל מה שהם כותבים עליו למען האמת?

איך אני אמור להתעלות על זה? לכתוב 5 פוסטים ביום במקום 2? זה יהיה בקושי ניצחון בנקודות ואף אחד לא יישאר חבר שלי בשביל לשים לב. אני צריך משהו אחר, משהו שיבדל אותי ויקנה לי מעמד מיוחד.

יוריקה – אני אקים בלוג טבעוני! ואכתוב אותו בצורה לא מתפשרת, אבל גם מצחיקה כדי שאנשים ירצו לקרוא! ווהו! אין עליי, אין עליי, נשכבתי על הגדר, נפלתי על החרב, שלחתי קובץ וורד לחברים בכללית והצלתי את העולם.

עכשיו אני יכולה להתרכז בעגלים חמודים בשדות ירוקים ולנשום.

רגע, מה? מה עכשיו? אתם חושבים שיש טבעונים שעושים יותר? יותר מבלוג טבעוני? איך זה יכול להיות?!  המממ.  נכון, יש את אלה שהולכים להפגנות, יוצאים לפעילויות רציניות בשטח ומצילים חיות או מצליחים להפיץ את הבשורה לעשרות אלפי אנשים.

הרמתי את הראש וראיתי למעלה למעלה עוד טבעונים, גיבורי על שאפילו לא מסתפקים בעשייה פה ושם, אלא אשכרה משנים את העולם, כמו טל גלבוע ועמרי פז (ממקימי ויגן פרנדלי). שיט.

אוף.

אוף!

אוף!!!

טוב, אבל, אבל, מה אתם מתקטננים? כל אחד עושה כמה שהוא יכול, וכל צעד קטן משנה, ולא צריך להשוות ולהתעסק בהתחשבנויות מרגיזות. טבעונות זו דרך חיים, לא תחרות!47 thoughts on “מראה מראה שעל הקיר, מי הכי טבעוני בעיר?”

 • כתוב מקסים, צחקתי בקול 🙂
  וכן, לכל המתרצים והקשקשנים פה בתגובות, מי שבוחר לא לפגוע באחרים הוא אכן טוב מכם.

 • אני לא חושב שמדובר בכתיבה ילדותית.
  אני חושב שמדובר כאן בהתמכרות מחד, וסינדרום החוזר בתשובה מאידך.
  התמכרות בהגדרת העבודה שלי [עם מתמכרים] היא המצב שבו "מושא ההתמכרות" שולט באדם, ולא האדם שולט "במושא ההתמכרות. מאד פשוט. שאלה של שליטה. לשם תחושת שליטה, בדרך כלל אנשים ילכו להתנהגות קיצונית – או של קורבן או של מקרבן.
  גם דבקות קיצונית ב"אידיאולוגיה" כל שהיא [כולל דת, לאומנות, או טבעונות קיצונית] היא בעלת מאפיינים של התמכרות.
  סינדרום החוזר בתשובה, מקורו גם הוא בצורך בשליטה, בעולם כאוטי. הצורך להיות צודק. בדרך כלל כאשר אני חש צודק, אני גם קורבן. מנצח לא חש בצורך לחוש צודק.
  כאשר אני צודק, מן הסתם, "האחר" הוא הרשע. ועדיין מנסיוני בטיפול, אנשים לא מוותרים על הצדק שלהם, לטובת ראיה מאוזנת יותר.
  אין לי בעיה כמובן עם אדם שמסיבותיו מחליט להיות טבעוני. "צדיק באמונתו יחיה". יש לי בעיה עם "החוזרים בתשובה" שמנסים לכפות עלי במניפולציות רגשיות, במקרה הטוב, לנהוג כמוהם; לחשוב כמוהם; לחוש כמוהם. אלו שרואים בהקשר הזה, בטבעונות חזות הכל. אלו שהולכים עוד צעד ומתנגדים לחסן את הילדים שלהם.; להוסיף לידים תוספי מזון שיש בבשר ואין בצמחים.
  אני מזכיר לך גיל שהרשת מלאה ב"נביאי זעם" לגבי תופעות שונות ומוצרים שונים. דברים שלא הוכחו מעולם. בחלקם, דברים שהוצאו מהקשרם. בחלקם דברים שמקורם במוחו הקודח של הכותב. בחלקם, דברי השמצה של מתחרים עסקיים.
  יש, עשרות אלפים, אם לא מאות אלפים בישראל, שמכורים לפרסומים אלו ברשת והם מטורטרים על לא-עוול בכפם, חוץ מהעובדה שהם קצת חרדתיים. אני פוגש אותם בקליניקה, ותאמין לי, חייהם הפכו לגיהנום.
  האם הכוונה של הטבעונים טובה? בוודאי. כמו כל חוזר בתשובה הם רוצים שגם האחרים יראו את האור. אבל… הדרך לגהינום רצופה כוונות טובות.
  ושיהי לך יום טוב

 • כתבה בתת רמה, כתיבה של ילד בכיתה ו'. חסרת אחריות והתחשבות בסביבה או בעלי חיים. סתם לדבר שטויות במסווה של "בלוג".. בעצם כדי להצדיק את הגרגרנות חסרת המצפון.
  אנחנו כן הורגים בעלי חיים וזה כן מבוצע באכזריות, כל עוד תהיה דרישה של הצרכן זה יהיה תמיד, אבל תמיד אכזרי. ולא, לא חייבים. תוחלת החיים של צמחונים ארוכה יותר והם סובלים פחות ממחלות כלי לב וכלי דם.
  אנחנו פשוט חייבים שיהיה לנו טעים, אז ממציאים תירוצים

 • לך לתחרות
  מי מצליח לכתוב ברמה של ילדה בת ארבע ולעצבן יותר
  נראה לי שתנצח גם שם .

  טבעוני שלא אכפת לא מה שאתה חושב על זה

 • חבורת מגיבים יבשושית הזו לא ראיתי מימי.
  אף אחד לא מבין קצת הומור והקצנה לצורך הומור עצמי?

  כנראה שאכילת יתר של כימיכלים אוכלת לאנשים את המוח.

 • לדעתי מה שפרסמת מראה רק את תת הרמה שיש לאנשים מסוגך.

  אתה לא מעל אף אחד אחר אלא מתחת לכולם.

  התחרותיות שבך רק מורידה אותך כלפי מטה, ככל שאתה חושב שאתה עולה בסולם הערכים, אתה למעשה מאבד צלם אנוש ומאבד את הערך החשוב מכולם שבין אדם לאדם.

  הזלזול שלך באחר או בשונה מביא לי לחלחלה.

  ואומר לך את זה טבעוני.

 • האנושות גדלה, החזירות של יצרני מזון ומגדלי בעלי החיים והחקלאים גדלה, זו חזירות לכסף והיא מתאימה לחזירות האוכלוסיה המתבהמת, אנשים הפכו אכילת בשר לתהליך של עונג במקום לתהליך של קיום כיוון שמוחותיהם לא מסוגלים להנות מדברים שאינם גשמיים, טבחים ומיני "מעצבי צלחות" הפכו להיות אייקוני תרבות וקידמה, בדיוק כמו "מעצבי שיער" "תדמיתנים" "סלבריטאים" ויתר חזירי החומר. יצרני המזון מעודדים את התופעה ומבהמים את האוכלוסיה יותר ויותר. יותר מזון מיוצר וכמובן שאינו יכול להיווצר כמו לפני 50 שנה כשאוכלוסיית העולם היתה קטנה יותר ורובה פחות חזירית, ואנשים אכלו בשר פעם בשבוע, שזה די והותר. אני לא בעד צימחונות או טיבעונות או כל אפנה אחרת שמלהיבה צעירים שמוחותיהם לא בגרו עדיין, כן כמוך הכותב. אלא בעד אכילה במודרציה, בעידון, בהבנה שמטרת החיים אינה לשבת עם פה מלא בבשר חצי מדמם, שאוכל הוא דבר חשוב ויקר שייעלם מהעולם בקרוב ושעלינו לשמור עליו. שעלינו לאכול בשר או מהצומח בהכרה ולא בחזירות. גם צבוע מסיים לאכול כשהוא שבע, ומתפנה לדברים אחרים. שלא כמו הגרגרנים של היום ששמו להם כמטרת חיים את נושא האכילה.

 • גיל קראתי את ה"כתבה" שלך בעיקר בגלל המשפט המתנשא שלך. לראות מה מסתתר מאחוריו.
  אני לא טבעוני ולא צמחוני, אני אוכל הכל, כל עוד מדובר באוכל כשר. לטבעונות, כפי שהסברת, יש מדרגות אין סופיות כשהמדרגה האחרונה היא התקיימות על כדורים. כל אוכל שמיוצר ע"י האדם פוגע בסופו של דבר בחיות בדבר ישירה או עקיפה.
  אני אישית אוהב להנאות מהאוכל, מהבשר, מהשמן שנוטף לי מהפה כשאני נוגס בסטייק 300 גרם כשהוא עוד קצת חי באמצע ועשוי בדיוק ברמה המדויקת. אני גם מבין שאתה ככל הנראה נחרד מהתיאור אבל זה בסדר. אנשים מהסוג שלך, שאומרים כמה אנחנו לא בסדר וכמה אנחנו פחות טובים יוצרים אצלי אנטגוניזם לטבעונות ובכלל לאורך החיים הזה והכי גרוע, לסוג האנשים האלו. ברגע שאדם לא מקבל את האחר כל הטבעונות נראית בעיניי פסולה.

  בשורה התחתונה, כל טבעוני שיתקע במדבר עם כל חיה, יאכל אותה וישתה את דמה, בדיוק כמו שאותה החיה תנסה לעשות לו.
  אני רואה בכל העניין הזה תהליך של אבולוציה, כפי שבעבר טרפו את האדם, היום האדם הוא הטורף. אני אישית מעדיף את המצב בו האדם הוא הטורף.

  • אגב קבלה של האחר ושאתה אוכל מה שבא לך, מה דעתך על כך שאנשים פה ימכרו בשר חזיר בכל סופר וכולם יאכלו בשר חזיר עסיסי בכל פינה ברחוב? ואם תהיה במדבר עם חזיר, האם תעדיף למות מרעב?

 • תאכל מה שאתה רוצה, תהיה בריא, ושתגדל ותהיה לפלא. הפוסט הזה כתוב ברמה של ילד נבון בן 8. ויצר התחרותיות שלך לא היה מכוון למקומות הנכונים. אולי עכשיו הבנת את הענין של תיעול תחרותיות, אבל לא בגלל הטבעונות. זה בגלל הזמן… לפעמים תובנה היא ענין של גיל… 🙂

 • אתה ממש בחור מסכן משועמם וטיפש!
  אובססיה בכל נושא ובכל צורה היא חולניות.
  אינך טוב יותר מאף אחד.
  החיים קצרים העולם יפה, תהנה מהטוב שנותן הטבע!
  ואל תבלבל את המוח לאחרים.
  שב בשקט ותהנה מלעיסת עשב שלך!

 • צחקתי, אהבתי וכן…טבעונות זו הבחירה הנכונה.רק הצצתי בהרצאה של גרי וזה הספיק. הבנאליות של האכזריות – הדרך שאנו נוהגים בגידול חיות

  • כמו לכל דבר בחיים גם לרחמים יש סדר עדיפויות
   ראשית כל מרחמים על בני אדם
   על המשפחה ,אחכ על חברים אחכ על עם ,אחכ על מדינה אחכ על סתם אנשים לא מעמך ולא ממדינתך ואחכ אחכ על חיות!!!
   אם היו מרחמים על אנשים כמו שמרחמים על חיות העולם היה הרבה יותר טוב (ואני ממש לא שמאלנית)

 • הטרנד המאוס של הטבעונות קיבץ אליו טיפוסים טרחניים, צדקניים, מגלגלי עיניים מקצועיים ואוסף של נרקסיסטים משועממים- שהשטן לא ברא. אתם לא מבינים כי אתם רק ממאיסים את עצמכם?

  • בפעם האחרונה שבדקתי מספר הטבעונים בישראל עלה תוך מספר שנים מועט מ-0% ל-4% ולפי סקר של מאסטר שף (הלא טבעונית בעליל) מספר הישראלים שלא אוכלים בשר עומד כיום על מיליון. אז כל מה שאנחנו צריכים לעשות הוא להמשיך להמאיס את עצמנו עד שבעוד כמה שנים יהיו 8% טבעונים. סבבה דווקא.

 • היו צמחונים או טבעונים, אבל בלי התנשאות. תולדות האדם אינם בהכרח צמחונים, האדם הקדמון עבר לצייד. יש אנשים שלגוף שלהם מתאים לאכול בשר, יש כאלה שטוב להם עם דגים ובודאי יש אלו שהצמחונות מתאימנ להם.
  אין בעולם מספיק שטחי גידול צמחי-מאכל אם כל האנושות תהיה צמחונית.
  בטבע קיימת שרשרת המזון, יש צמחונים ויש טורפים, כך שלא נוגד בריאות לאכול בשר. רק שאנחנו ״חיות״ שמפתחות תאוריות לפי הלך הרוח. לפעמים רק על מנת למשוך תשומת לב…
  צמחונות איננה דת, וגם אותה כל אחד בוחר לעצמו (ישראל לא בדיוק דוגמה טובה…..).

 • ועכשיו אתה יכול להתחיל להיות סובלני לבני אדם שונים ממך. איך המוסריות שלך כלפי כל בע"ח מסתדרת עם זה שאתה מצליח להיות מרוצה מעצמך רק דרך הקטנת אנשים אחרים?

 • תתביישו לכם. לא ראיתם את אווטר? לא איכפת לכם שיש קשר שורשי, טבעי, אמיץ ויציב בין קבוצות שלמות של צמחים? כמו הקשר האחווה בין העצים בסרט? אתם לא יודעים שאם פטריה תוקפת קצה של שדה – כל השדה מגיב להתקפה בהפרשה של חומרי -עקה ספציפיים לתגובה? למה הרחמנות היא רק כלפי יצורים שיש להם עיניים? למה הרגש לצמחים קטן יותר? תחשבו על זה.

  • הדרך הכי קצרה להפחית את הסבל של הצמחים היא להפסיק את חלקאות בעלי החיים. כי 75% מהשטחים החקלאיים בעולם משמשים להאכלת בעלי החיים בתעשייה. כך שאם רק תפסיק לאכול בשר, חלב וביצים תציל בבת אחת כל כך הרבה חיים של צמחים, מה שמסתבר שממש חשוב לך. בקיצור, תעדכן איך הולך

  • אוקיי יאללה כולם להתאבד לפחות יהנו התולעים הם אוכלי בשר וכך לא נפגע באף אחד לא בחיות ולא בצמחים,זאת טבעונות אמיתית לחזור לטבע ולעזור לכדור הארץ

 • אני גם לא אוכל חיות מתות, אלא מבושלות או צלויות, לעיתים ככה על האש לאנטריקוט מצויין או ברוטב טריאקי מוקפץ לפרגיות. המבורגרים אני מכין בבית וטוחן לבד את הבשר ודג סלומון זה מעדן.
  אורז אני נמנע מלאכול כי ראיתי איזה אומללים האנשים שמגדלים, וגם קינואה מלווה בסבל אנושי, הפסקתי עם ענבים כי בסיור האחרון בחבל ארץ בישראל המתמחה בענבים ראיתי את תנאי ההעסקה של התאילנדים המסכנים.
  אני מעדיף בעיקרון בשר עוף כי מספיק אדם אחד או שניים לטיפול בחוות לולים המכילה עשרות אלפי עופות, אני נגד סבל אנושי.
  ובכלל אני חושב שזה אכזרי לאכול ירקות כי הם אפילו לא יכולים לברוח כשקוטפים אותם

 • אני מניח שגם ניגמלת מלשים חומרי הדברה בבית ובכלל נגד נמלים גוקים וכו כי אנו לא רוצחים חיות ולא רק לא אוכלים אותם

  • יש הבדל בין לרסס את הבית שלך מפני חיות שאתה לא רוצה שיהיו בו לבין לשעבד 150 מיליארד בעלי חיים בשנה, להפריד בין האמהות ותינוקות, להתעלל ולעוות ובסוף לשחוט.

   • אז עדיף שהחיות יהיו חופשיות בטבע והציידים למיניהם יצודו ויכחידו אותם כמו אלפי בע"ח חיים שנכחדו בין היתר על ידי ציידי אדם. ועדיף שנחזור לימים שבצורת גרמה לתמותה מרעב של מיליוני בני אדם? וזה רק בשביל לשמור על טהרתם של הצמחונים המתחסדים. אני אוהב חיות ורוצה לפחית ככל האפשר את סבלם אך היית מוכן שרק עשירים יוכלו לתת מוצרי חלב לילדיהם? הגידול מתועש כי הצריכה גדלה והמדינה רוצה לאפשר לכל אחד לבחור את מקור התזונה שלו לכן המדינה לוחצת על החקלאים להתייעל בייצור הבשר והחלב. אני מכבד את הבחירה שלך – אך בחירתך אינה שווה לכל נפש, צריך לחפש איזון ולכבד את האחר- וגם את עולם החי והצומח המופלא שמסביבנו.

 • באמת אפשר לנסות להגיע לפעולות או הפגנות מדי פעם אם אפשרי..
  ואגב מכירה את התחושה שצמחוני זה מספיק עד שאתה קולט מה זה טבעוני ואיך אתה עוד פוגע בבעח.. ואז הכל משתנה לך.. אגב אותי מצחיק הטבעוניים שמכינים תרנגול או פרה מתה לבן זוג או למשפחה…זה לא טבעוני שלם אם אתה עדיין נוגע בחיות מתוצ וקונה אותם לדעתי..

 • ביטאת יפה את מהות הטבעונות/צמחונות – היא עוסקת בטבעוני/צמחוני עצמו. באגו שלו, בצרכים שלו, בפחדים שלו, ובערכים שלו שבאים לשרת את הנ"ל. בעלי החיים וטובתם או כדור הארץ וטובתו הם בעיקר כלי למילוי הצרכים האלה.

 • מעניין אותי לדעת אם כל הטבעונים שבחרו לאמץ לעצמם את הטיבעונות כדרך חיים מתוך האידיאולוגיה של לא לפגוע בחיות ובסביבה בכלל טרחו אי פעם לחפש את הארנב על מוצרי קוסמטיקה למיניהם או לחשוב פעמיים לפני השאיפה הבאה מהסיגריה שלהם בהפסקת סיגריה או כאשר הם מצחצחים שיניים בבוקר או אפילו שוטפים את הריצפה.

  • ברור שכן. האם אתה חשבת על העגלים המסכנים שלוקחים אותם מהאמא שלהם רגע אחרי שנולדו, כדי שתוכל להשתמש בחלב שייצרה עבורו וגם כדי שאפשר יהיה לגרוס את העגל להמבורגר?

  • עדי. הזוי. עדיף לך שאנשים, אולי אפילו התינוק שלך, יחטפו אלרגיות שונות או גרוע מזה, ממוצרים שלא נוסו על בע"ח, אבל הם ירגישו מצוין עם המחשבה שהעיקר חשוב לחפש את הארנבת על המוצר.

 • סוף סוף פוסט כן, שמציג למה באמת הרבה אנשים שהפכו לטבעונים הם כאלה נודניקים, מתנשאים ומעצבנים. הרבה מהטבעונים שיצא לי להכיר (בעצם כולם חוץ מאחת שבאמת בחרה בדרך הזאת מתוך מניעים אלטרואיסטיים), עסוקים יותר בהצגת סיפורים העוסקים בכמה שזה עושה להם טוב, וכמה שזה עושה אותם יותר טובים מכל השאר, שהם כביכול נחותים (ראה ערך הדמות הטבעונית בסרט על בסיס הקומיקס סקוט פילגרם).
  אי לכך, ובהתאם לזאת, ולאור העובדה שאין לי כוונה לעבור לחיות רק על אוכל שאגדל בעצמי, ובכך באמת להתעלות על כלל הטבעונים,
  אני חוזרת להחרים את הבלוג הזה, וכל דבר אפשרי שקשור לטבעונות אלימה ותחרותית כל כך, וללכת להנות לי מסטייק או שניים ^_^

 • (: אהבתי, הזדהיתי בעיקר עם המסקנה המתבקשת – עשה כמיטב יכולתך! לכל אחד יש דרך מיוחדת משלו לשנות את העולם. כל אדם שונה מהאחר ומניעיו אחרים מהאחר. הביחד הוא מה שחשוב. אני רואה טבעונים מתחרים ומשתלחים אחד כלפי השני ולא רק טבעונים – אלא כולם ככה, תחרות שמזיקה ומוציאה שם רע. בעצם כל פעולה שנובעת מתוך אני ואני ולא מתוך מקום של עבור האחר ולטובת הכלל היא מזיקה. ומה אצלי? אני טבעוני מזה 3 ויותר שנים, קצת לפני המהומה הגדולה שהביא גארי לישראל. הטבעונות אצלי נבנתה לאט ולאורך 11 שנה של גילוי השפעתה של התזונה על מחלת האסטמה שסבלתי ממנה מגיל שנתיים. אז כן, המניע שלי היה להיפתר מתחושת מחנק, עייפות, לקיחת תרופות כרונית, מוגבלות ובסה"כ התשחושה של להיות חצי בן-אדם וההרגשה שאני יכול לנצח את המחלה. אז כן, יש לי מניע מיוחד רק לי, לא מאחל אותו לאחרים. וכשגיליתי את הטבעונות, את העובדות וההרס שאכילת בע"ח גורמת לא רק לגוף שלי אלא לכדור הארץ, לנשמה של כל אחד ואחת מאיתנו – לא היה בכלל על מה לחשוב. היום אני בריא ומרגיש נפלא, פיזית, מנטלית ורוחנית. ומשיחות לא מעטות שעשיתי עם אנשים שהתעניינו – הרבה מהם עשו שינוי מיידי באורח חייהם וחלקם גם הפכו לטבעוניים. בלי מחאות, בלי הטפות, רק שיתפתי את מה שעברתי ומה שגיליתי… אין כמו דוגמא אישית! בהצלחה לכולנו (:

  • טבעונים חסים על העגלים ולא צורכים מוצרי חלב. יופי. אבל טבעונים צורכים דבש ובכך גוזלים את המזון של הדבורים. זה לא גורם לכם דיסוננס קוגניטיבי?

  • הכתבה היא בעיקר ספרות עיתונאית נוחה לקריאה. אבל אין בה כלום שמצדיק צמחונות או טבעונות. אלא אם כן יש מגבלה גופנית לאכול בשר. אין בכתבה וגם לא בתגובות שום מילה מדעית או רמז להוכחה שיש הכרח להיות צמחוני/טבעוני. אם הבשר מגעיל אותך אז אל תאכל אותו. זה נורא פשוט. למה לבנות אידאולוגיה במקום שלא צריך? אפשר לתמוך בחקלאות אורגנית אם כדור הארץ חשוב לכם. בהצלחה לכולם. תאכלו מה שבא לכם.

  • אני בכלל הייתי נמנע מעיכול של כל ברייה רב-תאית.
   מה? זה שלחיידקים אין לב והם עושים מיטוזה ולא רביה-מינית הופך אותם ליצורים נחותים ?! כמונו בדיוק הם מוגדרים כיצורים חיים!
   גם להם כמו לנו יש מיטוכונדריה בכל תא בגופם, גם הם חולקים איתנו את אותו ה-DNA.
   בכלל הם מהווים חלק נכבד ממשקל גופנו, אז למה לאכול אותם או לנשום אותם או למעוך אותם ולהשמיד אותם באכזריות נוראית בנוזלי העיכול שלנו וע"י הלימופוציתים במערכת החיסונית שלנו.

   ואם כבר מדברים על טבעונות, זאת ממש לא דת אלא מחלה אוטו-אימונית.

   בהצלחה.

   • רק אל תגיד לי שאתה חותך עגבניה בדם קר ועוד זורה לה מלח על הפצעים….
    ועכשיו ברצינות
    בכל מה שקשור למקומו של האדם בבריאה , אני מציע לפתוח את המקורות ולהתבונן על האחריות המוטלת על האדם בעולמו, הבאה לידי ביטוי בציווי האלוקי שהוא מקבל כאשר הוא מגורש מגן עדן "לעובדה ולשומרה" בלי המקום הזה אנחנו סתם מיותרים ופוגעים בכל המערך האקולוגי , אפילו בצומח ובדומם (אולי אפילו יותר….)

    • גיל, הפוסט שלך, מצחיק, גאוני, אמיתי וצודק.
     וכן.. עניין הצדק בטבעונות מעלה את חמתם של אוכלי הבשר שבהתגוננותם מסגירים את הקושי שלהם להתמודד עם הצדק..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.